DentalPro
Usługa
Gabinet stomatologiczny

Ortodonta

Ortodonta

Proste i równe zęby stanowią częste marzenie wielu osób. Niestety nie zawsze mamy na to wpływ. Wynika to często z wady zgryzu, które w miarę pogłębiania się skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, np. gryzienie i żucie. Wady zgryzu mogą być spowodowane nieprawidłową budową i położeniem względem siebie kości szczęki i żuchwy lub występować w wyniku zaburzonego układu łuków zębowych. Wielokrotnie wada zgryzu powstaje za sprawą czynników dziedzicznych lub środowiska zewnętrznego, które wpływa na płód poprzez organizm matki, podobnie jak niektóre witaminy bądź leki. Niekorzystny wpływ na zgryz mają również złe nawyki w dzieciństwie, takie jak ciągłe ssanie kciuka, które w konsekwencji wpływają negatywnie również na dykcję i wymowę.

Kiedy iść do ortodonty?

W przypadku pojawienia się wad zgryzu z pomocą przychodzi ortodoncja. Jest to dziedzina stomatologii, która umożliwia leczenie kłopotów ze zgryzem czy stawami żuchwowo-skroniowymi metodami niechirurgicznymi, za pomocą apataratów ortodontycznych. Mogą być one stosowane zarówno u osób młodych, jak i w starszym wieku. Jeżeli wada zgryzu jest na tyle poważna, że w znaczący sposób zaburza nasze funkcjonowanie bądź też wygląd, należy udać się na konsultację ortodontyczną. Podczas pierwszej wizyty w naszych gabinetach przeprowadzamy dokładny wywiad z pacjentem, który pozwala na opracowanie indywidualnego planu leczenia. Następnie wykonujemy badanie zgryzu oraz pobranie wycisków do gipsowych modeli diagnostycznych uzębienia, a także pełną diagnostykę rentgenowską. Podczas drugiej wizyty informujemy naszych pacjentów o wynikach badań, odpowiadamy na ich pytania oraz ustalamy termin założenia aparatu ortodontycznego. Po założeniu aparatu wizyty kontrolne odbywają się z różną częstotliwością w zależności od zastosowanej metody leczenia – w przypadku aparatów ruchomych co 2-4 miesiące, w przypadku stałych – co 4-5 tygodni. Ostatnim etapem leczenia jest faza retencji. Metody stabilizacji osiągniętych wyników i zapobiegania nawrotowi wady zależą od rodzaju aparatu.

Same aparaty ortodontyczne dzielą się na stałe oraz ruchome. Stałe to te, które specjalista przytwierdza do powierzchni zębów za pomocą specjalnego kleju. Wyposażone są w zamki i ligatury. Zazwyczaj są mocowane od zewnętrznej strony zębów i to właśnie one są najczęściej spotykane wśród osób poddających się leczeniu ortodontycznemu. W celu uprzyjemnienia pacjentom korzystania z takich aparatów stosowane są różne kolory ligatur, czyli gumek, których zadaniem jest utrzymanie łuku aparatu w odpowiedniej pozycji. Innym rozwiązaniem ortodontycznym są niewidoczne z zewnątrz aparaty lingwalne, czyli przyklejane od strony języka. Aparaty ruchome natomiast nie wymagają instalowania na zębach pacjenta w gabinecie stomatologicznym. Wykonywane są również według indywidualnych potrzeb pacjenta, ale mogą być zakładane i zdejmowane samodzielnie. Stosowane są głównie u dzieci.

Mity w ortodoncji

Istnieje dużo mitów dotyczących leczenia ortodontycznego aparatami stałymi. Pierwszym z nich jest obawa przed próchnicą.

W rzeczywistości u pacjentów leczonych aparatem stałym próchnicę spotykamy o wiele rzadziej niż normalnie. Wiąże się to z tym ,że pacjenci przychodzą na wizyty raz w miesiącu i są pod stałą opieką lekarza ortodonty, dodatkowo aparaty stałe wymagają bezwzględnie dobrej higieny jamy ustnej. Często dopiero po założeniu aparatu nasi pacjenci dowiadują się jak właściwie szczotkować i nitkować zęby, a stosując się do naszych rad z pewnością nie mają problemów z próchnicą.

Inną, równie częstą obawą jest strach przed uszkodzeniem szkliwa podczas zakładania lub zdejmowania aparatu. Nie jest on niczym uzasadniony. Zamki przykleja się do powierzchni zębów przy pomocy specjalnego kleju. Zastosowanie tego kleju nie wymaga niszczenia szkliwa, a po zdjęciu aparatu zęby są oczyszczone z kleju i polerowane tak, że nie pozostaje najmniejszy ślad po aparacie.

Warto wiedzieć

  1. Jakie są główne przyczyny powstawania wad zgryzu?
  2. Jak i kiedy zapobiegać powstawaniu wad zgryzu?
  3. Kiedy należy zgłosić się z dzieckiem do ortodonty?
  4. Dlaczego leczenie dzieci jest ważne?
  5. Czy istnieją ograniczenia wiekowe leczenia ortodontycznego?
  6. Kiedy osoba dorosła powinna zgłosić się do ortodonty?
  7. Jakie korzyści daje leczenie ortodontyczne dorosłych?
  8. Jak należy się przygotować do leczenia ortodontycznego?
  9. Czy leczenie ortodontyczne jest bolesne?
  10. Czy w trakcie noszenia aparatu stałego należy zmienić nawyki higieniczne?
  11. Czy aparaty stałe mogą uszkadzać zęby?
  12. Czy użytkowanie aparatów stałych wiąże się ze zmianą diety?
  13. Czy konieczne jest założenie aparatów stałych na oba łuki zębowe?
  14. Czy istnieją aparaty niewidoczne?
  15. Co wpływa na efekt leczenia ortodontycznego?

1. Jakie są główne przyczyny powstawania wad zgryzu?
Wady zgryzu można podzielić na ogólne i miejscowe. Mogą być one nabyte i to właśnie one stanowiące najliczniejszą grupę, gdyż powstają w ciągu pierwszych lat życia dziecka. Do czynników prowadzących do nieprawidłowego ustawienia zębów należą: używanie nieprawidłowych smoczków, oddychanie przez usta, ssanie kciuka czy wargi, oraz przedwczesna utrata zębów mlecznych spowodowana urazami i przede wszystkim próchnicą. /Utrata zębów mlecznych przed okresem ich prawidłowej wymiany prowadzi do zahamowania wzrostu szczęk i spowodowanego brakiem wystarczającej ilości miejsca nieprawidłowego ustawienia zębów stałych.

2. Jak i kiedy zapobiegać powstawaniu wad zgryzu?
Wadom zgryzu należy zapobiegać już od pierwszych dni życia dziecka. Warto zwrócić uwagę na:

  • sposób i czas karmienia dziecka (piersią czy butelką),
  • stosowanie odpowiednich smoczków uspokajających,
  • wczesne wprowadzanie karmienia łyżeczką,
  • przyzwyczajanie dziecka do gryzienia i żucia twardych pokarmów.

Zadaniem trudnym, wymagającym cierpliwości, lecz niezwykle ważnym, jest niedopuszczanie do powstawania złych nawyków i odzwyczajanie od nich (np. ssanie palca, warg, gryzienie ołówków itp.). Ze względu na znaczenie próchnicy w powstawaniu wad zgryzu szczególnej wagi nabiera dbałość o zęby mleczne od pojawienia się ich w jamie ustnej do samoistnej utraty.

3. Kiedy należy zgłosić się z dzieckiem do ortodonty?
Nie ma ściśle określonego przedziału wiekowego mówiącego, kiedy należy zacząć leczenie ortodontyczne. Jednak istnieją pewne sytuacje sygnalizujące, kiedy powinno zgłosić się z dzieckiem do ortodonty. Najważniejsze to:

  • przedwczesna utrata zębów mlecznych,
  • nawyk ssania palca lub smoczka u dziecka powyżej 3 roku życia,
  • wada wymowy,
  • niechęć dziecka powyżej 3 roku życia do gryzienia twardych pokarmów,
  • zmiany w wyglądzie twarzy dziecka niepokojące rodzica (np. asymetria twarzy, wyraźnie cofnięta lub wysunięta bródka),
  • odwrotne zachodzenie zębów – ząb dolny zachodzi na górny.

4. Dlaczego leczenie dzieci jest ważne?
Leczenie ortodontyczne dzieci jest bardzo ważne, ponieważ wady zgryzu wraz z wiekiem dziecka pogłębiają się. Krzywe zęby u dziecka mogą być źródłem jego kompleksów. Bardzo ważna jest też higiena jamy ustnej. Zły zgryz powoduje trudności w szczotkowaniu a to prowadzi do większej skłonności do próchnicy i chorób dziąseł) a nieprawidłowy zgryz sprzyja powstawaniu wad wymowy. Leczenie ortodontyczne u dzieci jest znacznie szybsze niż u dorosłych, a rozpoczęte w odpowiednim czasie niejednokrotnie pozwala na uniknięcie usuwania zębów stałych z powodu wskazań ortodontycznych i zapobieganie powikłaniom wad zgryzu.

5. Czy istnieją ograniczenia wiekowe leczenia ortodontycznego?
Leczenie ortodontyczne można rozpocząć w każdym wieku dobierając odpowiednie metody lecznicze. Istnieją jednak pewne warunki, aby rozpocząć leczenie. Konieczna jest obecność wystarczającej ilości i jakości kości, brak ostrych stanów zapalnych przyzębia oraz wyleczenie wszystkich zębów, brak osadu i kamienia nazębnego.

6. Kiedy osoba dorosła powinna zgłosić się do ortodonty?
Pacjenci dorośli często decydują się na leczenie ortodontyczne ze względów estetycznych. To istotny powód, ale wymienia się również inne:

  • ścieranie się zębów,
  • bóle głowy w okolicach skroni, uszu i karku niewiadomego pochodzenia,
  • trudności z szerokim otwieraniem ust i uczucie zmęczenia mięśni twarzy (zwłaszcza rano),
  • wydłużanie się koron zębów,
  • tłoczenie się zębów (zwłaszcza w okresie wyrzynania się zębów ósmych),
  • rozchwianie się zębów pojedynczych lub grup,
  • wrażenie szybkiego starzenia się twarzy w okolicach kątów ust.

7. Jakie korzyści daje leczenie ortodontyczne dorosłych?
Skutecznie przeprowadzone leczenie ortodontyczne dorosłych pacjentów zapewnia:

  • poprawę wyglądu i samopoczucia, a przez to większą pewność siebie,
  • łatwiejsze oczyszczanie zębów, co zmniejsza skłonność do próchnicy, odkładania się kamienia nazębnego i paradontozy,
  • poprawa jakości żucia, co ma bezpośredni wpływ na pracę przewodu pokarmowego,
  • opóźnienie się starzenia twarzy,
  • poprawa wymowy,
  • likwidacja dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych oraz związanych z tym dolegliwości bólowych głowy,
  • swobodny, pełny uśmiech.

8. Jak należy się przygotować do leczenia ortodontycznego?
Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego a zwłaszcza przed założeniem aparatu stałego, wszystkie zęby muszą być wyleczone, bez osadu i kamienia nazębnego a dziąsła bez objawów zapalenia (rozpulchnienie, zaczerwienienie, krwawienie, bolesność).

10. Czy leczenie ortodontyczne jest bolesne?
W przypadku leczenia aparatem stałym w pierwszych dniach po założeniu pacjent może odczuwać pewien dyskomfort, a nawet ból, szczególnie przy gryzieniu twardych pokarmów. Objawy te powinny jednak ustąpić w ciągu tygodnia od rozpoczęcia leczenia a przyzwyczajenie się do aparatu zajmuje zwykle kilka dni. Podobne odczucia, lecz o mniejszym natężeniu mogą wystąpić po aktywacji aparatu. Odstające elementy aparatu mogą drażnić błonę śluzową policzków i warg, ale znakomitym remedium na te uciążliwość jest specjalny wosk, który przykleja się do aparatu, a błona śluzowa szybko przyzwyczaja się do nowych warunków.

11. Czy w trakcie noszenia aparatu stałego należy zmienić nawyki higieniczne?
W przypadku użytkowania aparatów ruchomych sposób oczyszczania zębów nie odbiega od podstawowych zasad higieny. Aparat ruchomy należy czyścić osobną szczoteczką do zębów lub specjalną szczoteczką do protez, z użyciem pasty do zębów lub mydła w płynie. W przypadku czyszczenia zębów, do których przyklejony jest aparat stały wymagana jest większa dokładność. Wskazane jest również korzystanie, w odstępach kilkumiesięcznych, z profesjonalnego czyszczenia zębów i fluoryzacji w gabinecie.

12. Czy aparaty stałe mogą uszkadzać zęby?
Aparaty stałe nie powodują uszkodzeń zębów! Jedynie brak przestrzegania prawidłowych zasad higieny przez pacjenta, w nowych warunkach, może prowadzić do odwapnień szkliwa i rozwoju próchnicy.

13. Czy użytkowanie aparatów stałych wiąże się ze zmianą diety?
W początkowym okresie leczenia, bezpośrednio po założeniu aparatu stałego, w związku z wrażliwością zębów na nagryzanie, wskazane jest ograniczenie się do spożywania miękkich pokarmów. Podczas całego leczenia należy unikać pokarmów bardzo twardych, ciągnących i lepkich (szczególnie orzechów, gumy do żucia czy cukierków typu toffi). Pokarmy te mogą uszkadzać aparat, co wydłuża i komplikuje leczenie oraz utrudniać oczyszczanie zębów. Wybór zamków estetycznych wiąże się z koniecznością ograniczenia spożywania dużych ilości mocnej kawy, herbaty, niektórych soków (np. z czarnej porzeczki) i potraw (np. curry) oraz palenia papierosów. Produkty te sprzyjają tworzeniu się trudnego do usunięcia osadu.

14. Czy konieczne jest założenie aparatów stałych na oba łuki zębowe?
Ortodonta po przeanalizowaniu wyników badań, rodzaju wady zgryzu i zapoznaniu się z opinią pacjenta, podejmuje decyzję i stwierdza czy do osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów leczenia konieczne jest założenie aparatów na oba łuki zębowe.

15. Czy istnieją aparaty niewidoczne?
W grupie aparatów tradycyjnych nie ma aparatów stałych całkowicie niewidocznych. Są natomiast dostępne aparaty estetyczne z zamkami w kolorze zębów (ceramiczne) bądź całkowicie przezroczystymi (z czystego monokrystalicznego szafiru) oraz łuki w kolorze zębów.

16. Co wpływa na efekt leczenia ortodontycznego?
Na efekty leczenia wpływają:

  • rodzaj wady zgryzu,
  • wiek pacjenta,
  • rodzaj zastosowanego aparatu,
  • poziom higieny jamy ustnej,
  • regularność zgłaszania się na wizyty kontrolne w umówionych terminach.
Cennik
Konsultacja
270 zł
Modele diagnostyczne
160 zł
Aparat stały metalowy (1 łuk)
2800 zł
Aparat stały estetyczny (1 łuk)
3600 zł
Aparat Clear Aligner (1 łuk)
1100 zł
Aparat Clear Aligner (2 łuki)
2100 zł
Plan leczenia do Clear Aligner bezpłatnie
bezpłatnie
Zdjęcie aparatu stałego (1 łuk) plus retainer
770 zł
Pozostałe zabiegi
wycena podczas konsultacji

Umów się na wizytę!

Przyjdź do naszego gabinetu i przekonaj się jak szybko możesz uzyskać nowy wspaniały uśmiech!