DentalPro
Usługa
Gabinet stomatologiczny

Gaz rozweselający

Gaz rozweselający

Poddawanie się zabiegom leczenia zachowawczego w gabinecie stomatologicznym związane jest często z obawą przed odczuwaniem potencjalnych dolegliwości bólowych. Powoduje to także stres, dotyczący powodzenia przeprowadzanych procedur i stosowanych sprzętów, których często boją się zwłaszcza te najmłodsze dzieci. Panika związana z zabiegami może skutecznie uniemożliwić ich prawidłowe przeprowadzenie. Próg odczuwania bólu również nie jest jednakowy u wszystkich osób i radzenie sobie z tym problemem, nawet mimo podania środków znieczulających, może stanowić niemałe wyzwanie dla niejednej osoby. Z pomocą przychodzi możliwość zastosowania gazu rozweselającego, nazywanego w bardziej profesjonalnej terminologii – sedacją wziewną.

Jak działa gaz rozweselający u dentysty?

W czasie trwania zabiegu pacjentowi na fotelu dentystycznym podawana jest na bieżąco mieszanina gazów: tlenu i podtlenku azotu. Ma właściwości rozluźniające i redukujące uczucie niepokoju. Pacjent pozostaje świadomy przez cały czas trwania zabiegu, ponieważ gazy oddziałują na aktywność układu nerwowego, obniżając ją bez innych skutków ubocznych – skuteczność działania gazów można szybko zneutralizować.

W naszych gabinetach gaz rozweselający podajemy przy użyciu urządzenia Master Flux AS 3000. To najnowszy i najbardziej zaawansowany model urządzenia do sedacji. Dodatkowo bardzo bezpieczny, gdyż wyposażony jest w zawór bezpieczeństwa, który pozwala na szybkie odłączenie dopływu podtlenku azotu w razie jakiejkolwiek niepożądanej reakcji pacjenta. W skład zestawu wchodzą zakładane na nos pacjenta maseczki w dwóch rozmiarach: dla dzieci i dla dorosłych.

Podanie gazu rozweselającego nie jest jednak możliwe we wszystkich przypadkach. Przed zabiegiem stomatolog zobowiązany jest do przeprowadzenia z rodzicami obszernego wywiadu na temat ewentualnych chorób, na jakie może cierpieć pociecha. Przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia jest zwłaszcza nieżyt górnych dróg oddechowych, ponieważ wówczas nie jest możliwe wdychanie gazów. Kluczowymi kwestiami są także uczulenia i reakcje alergiczne, a także spożywane pokarmy. Zabieg, podczas którego stosowany jest gaz rozweselający, musi ponadto być poprzedzony dwugodzinnym okresem na czczo. Warto wiedzieć także, że metoda ta nie może być praktykowana w przypadku kobiet w ciąży oraz osób zmagających się ze stwardnieniem rozsianym.

Jeżeli nie istnieją przeciwwskazania do aplikacji mieszaniny, na twarz dziecka zostaje nałożona specjalna maseczka przeznaczona do sedacji wziewnej. Forma takiej maseczki jest przyjazna maluchom, jednak w przypadku absolutnego braku współpracy młodego pacjenta ze stomatologiem niewykluczone jest przełożenie zabiegu na bardziej dogodny termin. Działanie gazu pozwala „wyłączyć” pacjenta z doświadczania rzeczywistości i spokojnie przeprowadzić zabieg.

Cennik
Zabieg sedacji
280 zł za pierwsze pół godziny, każde następne rozpoczęte pół godziny 80 zł

Umów się na wizytę!

Przyjdź do naszego gabinetu i przekonaj się jak szybko możesz uzyskać nowy wspaniały uśmiech!