DentalPro

Licówki zębowe

Licówki zębowe

Piękny uśmiech nie zawsze jest dziełem natury. Pomimo naszej dbałości o zęby, nie zawsze satysfakcjonuje nas ich ustawienie, kolor czy kształt. Wtedy z pomocą przychodzą nam licówki, czyli cieniutkie płatki, które trwale poprawiają wygląd zębów.

Licówki to cienkie płytki (0,2-1mm) zakładane na uprzednio przygotowane zęby. Lekarz specjalista oszlifowuje powierzchniową warstwę szkliwa każdego zęba, tak aby powstało miejsce pod precyzyjnie przygotowaną licówkę. W niektórych sytuacjach można założyć ją bez szlifowania. Licówki mocuje się od części licowej, czyli powierzchnię wargową (zazwyczaj) lub policzkową zęba. Doskonale maskują wszelkie defekty zębów, poprawiając ich kolor i kształt. Ponadto są praktycznie niezauważalne. Zakładanie licówek jest małoinwazyjne. Proces ten łączy w sobie kilka dziedzin stomatologii – protetykę, ortodoncję i stomatologię estetyczną.

Licówki stosuje się w celu pozbycia się wad estetycznych zębów, takich jak:

  • przebarwienia, niejednolity koloryt zębów, mocno zauważalne wypełnienia,
  • niewłaściwy kształt zęba – dzięki licówkom możliwe jest wydłużenie, skrócenie, zwężenie lub poszerzenie korony,
  • uszkodzona korona – możliwa jest wtedy częściowa odbudowa zęba – to alternatywa dla wypełnienia kompozytowego,
  • nieprawidłowe położenia zęba – korekta ułożenia zęba w łuku w sytuacji niewielkich wad zgryzu, lekkich odchyleń lub rotacji,
  • diastema – mocowane na siekaczach odpowiednio dobrane licówki likwidują zbyt dużą szparę między nimi.

Jak się robi licówki?

Licówkami nazywane są porcelanowe lub kompozytowe nakładki na zęby. Są do nich przyklejane i nie mają wpływu na funkcjonalność. Są dobrym rozwiązaniem, kiedy mamy do czynienia z przebarwionym czy też martwym zębem, który znacząco odstaje swoim wyglądem od reszty.

Rozróżniamy kilka rodzajów licówek. Różnią się one od siebie materiałem wykonania, sposobem przygotowania zęba przed ich założeniem, czasem wykonania zabiegu, trwałością oraz ceną.

  • Porcelanowe – półprzezroczyste, cienkie i niezwykle trwałe, wyglądem zbliżone do szkliwa – mogą posłużyć 13-15 lat.
  • Kompozytowe – wersja nieco tańsza, ale mniej trwała. W celu zachowania ich estetycznego wyglądu na długie lata, należy regularnie je polerować w gabinecie stomatologa. Koszt to 400-600 zł.
  • Licówki bez szlifowania – stosowane jedynie w wybranych przypadkach. Są cieńsze od wyżej omawianych, tradycyjnych licówek, dzięki czemu można je założyć na nieoszlifowane zęby. Wyróżniają się dużą trwałością i odpornością na ścieranie.

Podczas wizyty kontrolnej w naszych gabinetach, stomatolog pomoże dobrać licówkę, która będzie najlepiej odpowiadała potrzebom i oczekiwaniom naszych pacjentów.

Korony czy licówki?

Wszelkie braki w uzębieniu, zwłaszcza te, które są uzupełnione implantami, są realnym wskazaniem do założenia koron. Pozwalają one odzyskać nie tylko dobry wygląd, ale także pełną funkcjonalność uzębienia – dzięki nim można bezproblemowo gryźć i żuć pokarm. Licówki natomiast stanowią rozwiązanie podnoszące głównie walory estetyczne uzębienia. Ich założenie zalecamy pacjentom, którzy mają niezbyt równe zęby i zależy im na dobrym wyglądzie, ale nie chcą poddawać się długotrwałemu leczeniu metodami ortodontycznymi. Licówki umożliwiają ponadto redukcję przerw międzyzębowych, w tym diastemy. Nie mogą być zakładane na zęby obarczone próchnicą, czy kamieniem nazębnym.

Ile kosztują licówki?

Ceny licówek kompozytowych zaczynają się od 400 – 600 zł. Są dużo tańsze, ale mniej trwałe niż licówki porcelanowe. Koszt jednej licówki porcelanowej to około 1500 – 1800 zł. Stanowią większy wydatek, ale zakładane są na znacznie dłuższy okres, sięgający aż 10 lat.

Pamiętajmy, że licówki są zakładane jedynie na zdrowe zęby, dlatego przed przystąpieniem do zabiegu, pacjent powinien mieć wyleczone wszystkie ubytki oraz przeprowadzoną higienizację.

Umów się na wizytę!

Przyjdź do naszego gabinetu i przekonaj się jak szybko możesz uzyskać nowy wspaniały uśmiech!