DentalPro

Protezy zębowe

Protezy zębowe

Równe, proste zęby o ładnym kształcie to ta cecha wyglądu, o której marzy wiele osób. Odpowiednio prowadzona profilaktyka, a zatem prawidłowe mycie zębów i stosowanie nici dentystycznej to czynnik, na który ma wpływ każdy z nas – a który pozwala cieszyć się pięknymi zębami. Kluczowe są ponadto zabiegi higienizacji w gabinecie stomatologicznym mające na celu zachowanie zębów pacjenta w możliwie najlepszym stanie przez długie lata. Jednak nieprawidłowe nawyki związane ze stylem życia – picie kawy i herbaty, palenie papierosów, spożywanie słodkich pokarmów – mogą prowadzić do niszczenia zębów, a także niekiedy do ich utraty. Stomatologia oferuje szereg rozwiązań mających na celu uzupełnienie braków w uzębieniu. Jedną z najpopularniejszych metod są protezy zębowe.

Protezy zębowe dzielą się na protezy ruchome, które pacjent może sam umieszczać i wyciągać z jamy ustnej, oraz na stałe, których nie może samodzielnie usunąć. Przykładem protezy ruchomej jest proteza akrylowa, szkieletowa czy elastyczna, wykonywana jeżeli pacjent posiada część zębów własnych. Do protez stałych zaliczamy korony zębowe oraz mosty.

Jak wygląda ruchoma proteza zębowa?

Protezy akrylowe
Rozróżniamy protezy całkowite i częściowe. Jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z tworzywa akrylowego. Protezy całkowite składają się z płyty oraz sztucznych zębów – używane są w sytuacji bezzębia. Proteza częściowa, wykorzystywana jest w sytuacji, gdy pacjenci posiadają częściowo zachowane własne uzębienie. Dodatkowo protezy tego typu wyposażone są w klamry, dzięki którym mocowane są do zębów własnych pacjenta.

Protezy szkieletowe
Ten rodzaj uzupełnień protetycznych wykonuje się ze stopów metali. Takie tworzywo posiada dobrą biokompatybilność ze środowiskiem jamy ustnej. Protezy szkieletowe zbudowane są z metalowej płyty, łączników, klamer i cierni. Taka konstrukcja pozwala przenosić wyzwalane podczas żucia pokarmów siły na pozostałe zęby, a nie tylko na śluzówkę, jak ma to miejsce w przypadku protez akrylowych. Ponadto protezy szkieletowe są drobniejsze niż protezy akrylowe, dzięki czemu pacjent szybciej się do nich przyzwyczaja. Przeznaczone są osobom z częściowymi brakami zębowymi żuchwy lub szczęki.

Protezy elastyczne
Protezy z materiałów elastycznych stają się coraz bardziej popularne. Od wyżej wymienionych uzupełnień odróżnia je brak metalowych elementów, które mogą stanowić problem w akceptacji protezy. Ponadto są bardzo lekkie i termoplastyczne. Duża transparentność dostępnych materiałów sprawia, że możliwe jest otrzymanie doskonałych efektów estetycznych. Protezy elastyczne mogą być wykonane tylko w niektórych przypadkach częściowych braków w uzębieniu, ze względu na specyfikę swojej budowy.

Protezy overdenture
Protezy tego typu wykorzystują w swojej konstrukcji korzenie zębów naturalnych lub wszczepy, np. implanty z zatrzaskami. Utrzymywane są na nich poprzez system zatrzasków (najczęściej w formie kuleczki). W płycie protezy od strony śluzówkowej mieści się specjalnie uformowane wgłębienie pasujące do zatrzasku. Zatrzask usytuowany jest na wkręconym w kość wyrostka implancie lub na wkładzie korzeniowym, gdy korzeń zęba jest zachowany. Dzięki tego typu mocowaniu akrylowa proteza jest stabilna i nie przemieszcza się w jamie ustnej.

Wybór odpowiedniego leczenia protetycznego zależny jest od indywidualnego stanu uzębienia pacjenta. Obecnie protetyka stomatologiczna oferuje wiele form pomocy. Lekarze w naszych gabinetach w trakcie wizyty oceniają warunki występujące u danej osoby i proponują najkorzystniejsze rozwiązanie terapeutyczne.

Ile trwa zrobienie protezy zębowej?

W zależności od rodzaju protezy, czas oczekiwania na jej wykonanie może być różny. Zwykle stworzenie protezy mieści się w okresie dwóch tygodni, jednak należy doliczyć także czas gojenia się dziąseł po usunięciu naturalnych zębów. Nasi stomatolodzy mogą sporządzić protezę tymczasową, która będzie założona bezpośrednio po ekstrakcji uzębienia, jednak czas jej noszenia nie może być dłuższy, niż trzy miesiące.

Ile kosztuje proteza zębowa?

Koszt wykonania protezy zębowej zależny jest od jej rodzaju. Cena całkowitej protezy akrylowej może wynosić od 1600 złotych, natomiast ceny protez szkieletowych zaczynają się od 2600 zł.

Umów się na wizytę!

Przyjdź do naszego gabinetu i przekonaj się jak szybko możesz uzyskać nowy wspaniały uśmiech!