DentalPro

Mosty

Mosty

Uzupełnienie braków w uzębieniu często bywa podstawą do zastosowania specjalnie zaprojektowanych w tym celu mostów protetycznych. Nie są to jednak uzupełnienia całościowe, a wyłącznie częściowe. Skompletowanie całości uzębienia wymaga innych rozwiązań, których nie obejmuje specyfika mostów. Protezy częściowe stałe, takie jak omawiane mosty, to najlepszy wybór w zakresie stałego uzupełnienia braków zębowych. Są nie tylko doskonałą opcją zastępczą, która w niezwykle dopracowany sposób imituje naturalne zęby. Cechuje je ponadto ogromna wytrzymałość na działanie zewnętrznych czynników – pożywienia, nacisku itd.

Co to są mosty protetyczne?

Mosty protetyczne to jedna z opcji uzupełnień stałych, służących do odbudowy częściowych braków w uzębieniu. Są dużo bardziej komfortowe niż protezy ruchome (wyjmowane), jednak nie we wszystkich przypadkach mogą być zastosowane. Składają się z dwóch elementów – filarów i przęsła. Filarami nazywa się zęby stałe pacjenta, między którymi pozostaje pusta przestrzeń wymagająca uzupełnienia. Natomiast przęsło to połączone z filarami korony zębowe, które są umieszczane w miejscu brakujących zębów. Zęby-filary przed założeniem mostu muszą być dokładnie oszlifowane do pożądanego kształtu, gdyż to właśnie na nich opiera się most.

Wyróżnia się mosty ceramiczne, pełnoceramiczne, kompozytowe i akrylowe. Mosty ceramiczne wykonywane są na podbudowie metalowej, w której wykorzystuje się stal nieszlachetną lub szlachetną, np. złoto. Mosty pełnoceramiczne przygotowywane są w systemie CAD/CAM, czyli proces ich powstawania wspomagany jest komputerowo. Dzięki temu prace te wyróżniają się dużą precyzją wykonania, a ponadto dzięki podbudowie z cyrkonu są również bardzo trwałe. Mosty kompozytowe posiadają wewnętrzne wzmocnienia w postaci włókna szklanego. W przeciwieństwie do mostów porcelanowych nie stosuje się tutaj szlifowania filarów – korony są przyklejane do naturalnych zębów. Jako rozwiązanie tymczasowe, wykorzystywane do czasu przygotowania właściwego mostu, mocowane są mosty akrylowe.

W naszych gabinetach zanim przystąpimy do założenia mostu, przeprowadzamy dokładną diagnostykę stanu uzębienia. Każda praca jest wykonana według indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jak dbać o mosty protetyczne?

Prawidłowa pielęgnacja mostów protetycznych nie różni się znacząco od codziennej, standardowej procedury higienicznej, przeprowadzanej w zdrowej jamie ustnej z naturalnymi zębami. Należy szczotkować je dwa razy dziennie. Mosty należy czyścić także w bezpośredniej okolicy przęsła – najlepiej specjalną nitką lub irygatorem. Stomatolog lub wykwalifikowana higienistka po zacementowaniu mostu, uczą pacjenta, w jaki sposób umiejętnie czyścić tego typu uzupełnienie. Warto postawić na dokładną higienę, ponieważ jakiekolwiek niedociągnięcia mogą przyczynić się do pogorszenia stanu pozostałych zębów i całej jamy ustnej.

Ile kosztują mosty protetyczne?

Koszt mostu protetycznego to liczba koron w moście pomnożona przez cenę korony zębowej danego typu. Cena korony zębowej waha się od kilkuset złotych do nawet 2000 zł za sztukę, w zależności z jakiego materiału wykonana jest korona. Mosty protetyczne nie są refundowane.

Umów się na wizytę!

Przyjdź do naszego gabinetu i przekonaj się jak szybko możesz uzyskać nowy wspaniały uśmiech!