Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej?
Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, aby zachować piękny, zdrowy uśmiech oraz świeży oddech. Niestety coraz więcej osób nie potrafi odpowiednio dbać o stan swoich zębów. Regularne dbanie o higienę jamy ustnej przekłada się nie tylko na zdrowie zębów i dziąseł, ale też całego organizmu. Przeczytaj i dowiedz się, jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej i jakich błędów należy unikać.
Podstawowe zasady prawidłowej higieny jamy ustnej
Prawidłowe szczotkowanie
Najbardziej podstawową metodą dbania o higienę jamy ustnej jest szczotkowanie. Większość osób uważa, że zęby należy szczotkować jedynie 2 razy dziennie przez 2 minuty. Wielu dentystów nie podziela już tego zdania. Zęby należy szczotkować tak długo, aż poczujesz, że wszystkie zęby są czyste. Szczotkować zęby należy z wielką starannością rano i wieczorem. Natomiast idealnym rozwiązaniem jest jednak szczotkowanie zębów po każdym posiłku.
Regularne szczotkowanie nie powinno ograniczać się jedynie do zębów, lecz obejmować także język, dziąsła i podniebienie. Kompleksowe czyszczenie zębów gwarantuje nie tylko usunięcie wszelkich pozostałości po jedzeniu, ale również zmniejsza w znacznym stopniu ilość bakterii w jamie ustnej.
Odpowiedni wybór pasty do zębów
Pasta do zębów powinna być przede wszystkim produktem, który kompleksowo zadba o zdrowie jamy ustnej. Dobra pasta powinna posiadać między innymi właściwości, które dokładnie usuną kamień nazębny i nagromadzone bakterie, wzmocnią szkliwo oraz zwalczą próchnicę.
Składniki, jakie możemy napotkać w pastach do zębów to:
- polerujące – oczyszczają powierzchnię zębów z osadu i zanieczyszczeń
- ścierne – usuwają płytkę nazębną oraz przebarwienia
- pieniące – obniżają napięcie powierzchniowe, co ułatwia usuwanie zabrudzeń
- związki fluoru – działają przeciwpróchniczo i ochronnie
- ksylitol – wykazuje działanie przeciwpróchnicze
- przeciwdrobnoustrojowe – spowalniają rozwój płytki nazębnej oraz chronią przed bakteriami, wirusami; poza tym wykazują działanie przeciwzapalne
- uzupełniające – to dodatki mające za zadanie nadać paście odpowiedni wygląd, smak, zapach oraz gęstość
- woda – jest rozpuszczalnikiem.
Używanie płynu do płukania jamy ustnej
Płyn do płukania jamy ustnej nie powinien stanowić zamiennika regularnego szczotkowania zębów czy też nitkowania. Stomatolodzy podkreślają, że jest to dodatkowy zabieg higienizacji jamy ustnej i nie powinien on zastąpić podstawowych nawyków dotyczących dbania o zdrowie zębów. Płyny do płukania ust warto na stałe wprowadzić do codziennej higieny jamy ustnej .Płyn dociera do takich miejsc, do których nie docierają inne produkty do higieny jamy ustnej. Warto wspomnieć, że płyn do płukania jamy ustnej wspomaga działanie pasty do zębów, jak i dezynfekuje. Przy kupowaniu płynu, należy wybrać taki, który nie wysusza śluzówki, czyli taki, który nie ma w swoim składzie alkoholu.
Regularne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych
Czyste przestrzenie zębowe odgrywają wielką rolę w profilaktyce. Do ich czyszczenia zalecane są nici dentystyczne, szczoteczki międzyzębowej jak i irygatory dentystyczne. Należy pamiętać, aby czyścić przestrzenie międzyzębowe regularnie i systematycznie.
Czyszczenie języka w codziennej higienie jest niesamowicie istotne. Tzw. biały nalot, który często gromadzi się na języku to siedlisko wielu bakterii. Język najlepiej i najwygodniej jest czyścić profesjonalnym czyścikiem do oczyszczania nalotu z języka.
Szczotkowanie języka
Bardzo często pomijany przy higienie jamy ustnej jest język, który jest olbrzymim siedliskiem wielu bakterii i grzybów. W celu oczyszczenia języka można stosować specjalnie do tego przeznaczone skrobaczki lub szczoteczkę, którą szczotkuje się zęby. Nie stosuje się w tym celu past do zębów, natomiast wskazane są do tego celu płukanki. Płucząc jamę ustną, oczyszcza się język, redukując przy tym liczbę obecnych na nim bakterii i grzybów.
Pamiętaj, aby niezależnie od wieku, zachować higienę jamy ustnej. Jest to nie tylko istotne ze względów estetycznych, ale może również uchronić przed poważnymi chorobami jamy ustnej oraz całego organizmu.