DentalPro
Blog
Gabinet stomatologiczny

Pierwsza wizyta u stomatologa.

Kiedy wybrać się z maluchem na pierwszą wizytę do dentysty?

To pytanie spędza sen z powiek wielu rodziców. Jesteśmy błędnie przekonani, że wizyty u stomatologa kojarzą się z czymś nieprzyjemnym i często bolesnym. Na szczęście to tylko wytwory naszej wyobraźni i powtarzanie utartych przekonań. Odpowiednie przygotowanie naszej pociechy na wizytę oraz nastawienie, że przebieg wizyty jest całkowicie pozbawiony bólu i pozytywny sprawi, że nie będzie się ono bało kolejnych wizyt.

Kiedy pójść z dzieckiem na pierwszą wizytę u stomatologa?

Pierwsza zapoznawcza wizyta u dentysty powinna się odbyć już między 6 a 12 miesiącem życia malucha. Dla większości rodziców będzie to szok, że tak wcześnie warto udać się do dobrego stomatologa, jednak należy pamiętać, iż o zęby trzeba dbać od samego początku. O higienę jamy ustanej dziecka dbamy od pojawienia się pierwszych mlecznych zębów, szczotkujemy i płuczemy jamę ustną. Regularne wizyty kontrolne pozwolą także zauważyć rozwój wad zgryzu oraz w razie potrzeby, podjęcie odpowiednich działań.

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty?

Należy pamiętać, że pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego jest adaptacyjna, zapoznawcza. Oznacza to więc, że przy odpowiednim nastawieniu malucha oraz przeprowadzeniu wizyty w miłej i pozytywnej atmosferze nie powinien się zrazić do kolejnych odwiedzin gabinetu stomatologicznego. Warto jednak pamiętać, że dzieci boją się wszystkiego, co nieznane, zatem nic dziwnego, że lekarz stomatolog może budzić lęk. Przede wszystkim powinniśmy opowiedzieć malcowi, czym zajmuje się dentysta, jak wygląda taka wizyta i co najważniejsze – używać słownictwa adekwatnego do wieku dziecka. Przykładowo, aby uniknąć mówienia, że stomatolog zaświeci lampę, można powiedzieć, że będzie świeciło mocno słoneczko. Warto rozmowę zacząć odpowiednio wcześniej, po to, by nasza pociecha miała czas, by się oswoić z nowością.

Jak przebiega pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym?

Sama ocena stanu uzębienia u dziecka trwa zaledwie chwile. Lekarz, zaglądając do jamy ustnej, sprawdza stan zębów, dziąseł, a także wędzidełek podjęzykowych i wargowych. Dentysta sprawdzi przebieg ząbkowania oraz poinformuje, czy dziecku nie zagraża próchnica. Pociecha może siedzieć na kolanach u rodziców lub na fotelu. Całe badanie trwa kilka chwil. Pierwsza wizyta u stomatologa skupia się przede wszystkim na rozmowie. Specjalista poinformuje rodzica, jak należy odpowiednio myć zęby malcowi oraz jakich używać past. Prawdopodobnie część uwagi zostanie poświęcona także odpowiedniej diecie dziecka. Stomatolog wyjaśni, co warto jeść, a czego unikać, by nie martwić się o rozwój próchnicy.

Kilka prostych zasad, jak nauczyć dziecko dbania o zęby.

  • Jeszcze zanim pojawią się pierwsze zęby w jamie ustnej, pamiętaj, aby czyścić dziąsła palcem. Możesz użyć nałożonej na palec ligniny lub specjalnego czyścika, który wcześniej namoczysz przegotowaną wodą.
  • Używaj pasty do zębów. Dostępne są pasty z fluorem takie, które można bezpiecznie używać od samego początku. Oznaczone są odpowiednio cyferkami np. 0-2 dla najmłodszych lub 2-6 dla nieco starszych dzieci. Specjalne pasty dla dzieci są bezpieczne – maluch może je połknąć, a do tego mają przyjemny, owocowy smak i występują w różnych kolorach.
  • Jak najwcześniej używaj szczoteczki do zębów. Te odpowiednie dla malców oznaczone są numerkami 0-2. Warto zaopatrzyć się w dwie szczoteczki. Jedna będzie służyła do zabawy, by dziecko zaznajomiło się z przedmiotem – może go gryźć. Druga z kolei niech jest do mycia zębów. Pozwoli to wyrobić nawyk mycia zębów od najmłodszych lat. Eksperci przekonują, że nawet takie maluchy mogą korzystać ze szczoteczek elektrycznych, które są dokładniejsze niż tradycyjne.
  • Naucz dziecko myć zęby po każdym posiłku. Obowiązkowo powinno to robić rano i wieczorem oraz po zjedzeniu słodkiej przekąski. Na noc podawaj dziecku do picia wyłącznie wodę lub herbatkę bez cukru.
  • Regularna fluoryzacja zębów. Warto zabezpieczyć zęby warstwą fluoru. Należy pamiętać, by były one wyleczone i czyste. Taki zabieg powtarzamy co około 3 miesiące w gabinecie stomatologicznym. Koszt to zazwyczaj około 30-80 złotych w zależności od placówki.

Pierwsza wizyta u stomatologa nie musi być przykrym doświadczeniem. Wręcz przeciwnie. Bardzo często odbywa się w przesympatycznej atmosferze, pełnej uśmiechu, serdeczności i żartów. Najważniejsze to, by takiego malca oswajać z pierwszą wizytą u stomatologa, a także dbać o odpowiednie nawyki dotyczące higieny jamy ustnej. Pierwsza wizyta bardzo często będzie rzutować na nastawienie dziecka do stomatologów w życiu dorosłym, zadbajmy zatem, aby nie kojarzyła się ona z negatywnymi emocjami.

Umów się na wizytę!

Przyjdź do naszego gabinetu i przekonaj się jak szybko możesz uzyskać nowy wspaniały uśmiech!