Licówki – wszystko, co musisz wiedzieć
Każdy marzy o pięknym, białym i zdrowym uśmiechu niczym z Hollywoodzkich filmów. Czy jest to możliwe bez bólu i do uzyskania w krótkim czasie? Rozwój technologii i dostępność najnowszych metod pozwala nam na uzyskanie uśmiechu jak filmu bez strachu i dyskomfortu. Stomatologia estetyczna pozwala osiągnąć olśniewający uśmiech w łatwy sposób przy wykorzystaniu licówek kompozytowych, akrylowe lub porcelanowych i to w dodatku w krótkim czasie. Należy pamiętać, iż przed założeniem licówek, wszystkie zęby muszą być zdrowe. Lekarz stomatolog usuwa także kamień nazębny.
Co to są licówki i jakie wyróżniamy?
Licówki są cienkim płatkiem, który stomatolog nakleja na powierzchnię zęba od strony licowej (stąd nazwa). Dzięki czemu uzyskuje się równą, gładką i jednolitą powierzchnię bez przebarwień. Ponadto można skorygować też kształt oraz długość zębów. Najprościej mówiąc, licówki dają nam możliwość uzyskania pięknego uśmiechu bez długofalowego leczenia. Odcień dopasowywany jest indywidualnie do oczekiwań pacjenta dzięki szerokiej gamie kolorów, którymi dysponuje dentysta. Zazwyczaj zakładanie licówek wiąże się ze szlifowaniem zęba, ponieważ nałożona nakładka zwiększa objętość naturalnych zębów i może to wyglądać groteskowo. Do wyboru mamy kilka rodzajów materiału, z którego są wykonane. Najpopularniejsze to te kompozytowe, akrylowe i porcelanowe. Te ostatnie są zdecydowanie trwalsze i chętniej wykorzystywane, zwłaszcza w świecie celebrytów. Przybliżmy zatem ten rodzaj wykonania.
Licówka porcelanowa, czyli co to właściwie znaczy?
Najczęściej zadawane pytanie o licówki to: jaka jest różnica między tą ceramiczną a porcelanową? Już śpieszymy z odpowiedzią. Ceramika od dawna jest wykorzystywana w stomatologii. Powszechnie używana do wykonywania koron, protez, licówek, mostów. Tak naprawdę są to nazwy stosowane zamiennie. Wykorzystywanie tego materiału jest całkowicie obojętne dla ludzkiej tkanki oraz pod względem koloru, najbardziej zbliżone do ludzkich zębów i dają piękny efekt w postaci uśmiechu gwiazd kina. Wskazaniem do założenia licówek mogą być złamania brzegów zębów, silne przebarwienia na zębach, korekta estetyczna lub diastemy zębowe.
Czy są przeciwskazania do zakładania licówek?
Niestety licówki nie są dla wszystkich. Istnieje kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają założenie tego typu pokrycia zębów. Jedną z takich przyczyn jest próchnica. Najpierw należy całkowicie wyleczyć zęby, a dopiero potem udać się do stomatologa w celu naklejenia licówek. Kolejnym przeciwskazaniem jest silne zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami, czyli bruksizm. Może to doprowadzić do uszkodzenia lub odklejania się płatków przymocowanych do zębów. Warto wspomnieć, iż licówki nie mogą być również zakładane na zęby po leczeniu kanałowym.
Jak dbać o licówki po zabiegu?
Licówki nie wymagają specjalnego traktowania. Należy o nie dbać tak samo, jak o swoje naturalne zęby. Zaleca się szczotkowanie przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Jednak najlepszym rozwiązaniem byłoby mycie ich po każdym posiłku. Używana pasta do zębów powinna być z fluorem. Warto także pamiętać o nici dentystycznej, aby usunąć resztki pokarmów z przestrzeni międzyzębowych w celu uniknięcia rozwoju bakterii.
Licówki porcelanowe to szybki i łatwy sposób na osiągniecie olśniewającego uśmiechu, który kojarzony jest głównie z uśmiechami gwiazd Hollywood. Ponadto są bardzo trwałe i przy prawidłowej pielęgnacji możemy się nimi cieszyć przez kilkanaście lat.