DentalPro
Blog
Gabinet stomatologiczny

Wybielanie zębów – piękny uśmiech w kilka chwil.

Wybielanie zębów – piękny uśmiech w kilka chwil.

Piękny uśmiech to wizytówka każdego z nas. Nic w tym dziwnego, że jest wiele metod wybielania zębów i większość osób chętnie decyduje się na tego typu zabieg. Producenci oferują szeroki zakres możliwości, od pasków wybielających, past, żeli, nakładek, aż po profesjonalne wybielanie w gabinecie stomatologicznym. Sam proces wybielania nie zabiera dużo czasu, jednak przygotowanie i odpowiednie dbanie o zęby po wykonaniu takiego zabiegu skutkuje śnieżnobiałym uśmiechem na długi czas.

Wybielanie – od czego zacząć?

Zanim zdecydujemy się na zabieg wybielania zębów, należy udać się do lekarza stomatologa na konsultacje, by dobrał dla nas odpowiednią metodę. Powinniśmy zadbać o stan naszego uzębienia przed dokonaniem wybielania i upewnić się, że wszystkie zęby są zdrowe, a w razie potrzeby – rozpocząć leczenie. W przypadku zaniedbania tego etapu może dojść do zapalenia miazgi zęba. Kolejnym niezbędnym elementem jest oczyszczenie szkliwa poprzez usunięcie nalotu z kamienia nazębnego. Najpopularniejszą metodą jest piaskowanie zębów. Zabieg ten jest zwykle bezbolesny, a czas jego wykonywania zależy od stopnia zanieczyszczenia zębów u pacjenta.

Metody wybielania zębów.

Najprostszymi i najłatwiej dostępnymi sposobami na wybielanie zębów są te domowe, przy użyciu soli, soku z cytryny lub sody. Jak powszechnie wiadomo, nie są to najbezpieczniejsze metody, ponieważ trwale uszkadzają szkliwo i nie są rekomendowane przez stomatologów. Z kolei w drogeriach kosmetycznych mamy do wyboru całą paletę past wybielających.

Podobnie jak z domowymi sposobami jest to łatwy i tani sposób radzenia sobie z przebarwieniami, ale czy skuteczny? Pasty wybielające dają krótkotrwały efekt i w dodatku są w stanie usunąć tylko niewielkie przebarwienia-dając efekt rozjaśnienia zwykle o jeden lub dwa tony. Jedyną słuszną metodą, która pozwoli nam zauważyć widoczny efekt oraz cieszyć się białym uśmiechem na długo, jest profesjonalne wybielanie w gabinecie stomatologicznym. Najpopularniejszą metodą praktykowaną przez dentystów na całym świecie jest użycie specjalnych nakładek z żelem I aktywowaniem wybielania przy użyciu światła emitowanego z lampy. Taki zabieg pozwala usunąć trudne i silne przebarwienia, zarówno z całej płytki zęba, jak i z wnętrza zębiny.

Wskazania i przeciwwskazania do wybielania zębów.

Zadowalający efekt wybielania uzyskamy tylko na zdrowych, wolnych od próchnicy zębach i stanów zapalnych w jamie ustnej. Istotnym faktem jest także brak wypełnień na przednich zębach. Wskutek zabiegu, wybieli się tylko naturalna tkanka zęba, a wypełnienia będą nieestetycznie różnić się kolorem. Tak samo, jak w przypadku koron, mostów uzupełniających, czy protez.

Bezwzględny zakaz poddania się zabiegowi wybielania zębów, w przypadku:
– ciąża i karmienie piersią,
– cukrzyca,
– choroba Parkinsona,
– epilepsja,
– uczulenie na jakikolwiek składnik wybielający,
– użytkowanie protez całkowitych (osoby bezzębne),
– zaawansowana próchnica zębów,
– choroby dziąseł i błon śluzowych,
– pacjenci niestosujący się do zaleceń lekarza,
– pęknięcia lub rysy na szkliwie,
– wiek poniżej 16 r.ż.

Jak dbać o zęby po zabiegu wybielania?

Po zdecydowaniu się na profesjonalne wybielanie zębów, w gabinecie stomatologicznym, należy pamiętać, że trwałość efektu zależy od nas samych. Wiele czynników ma wpływ na zdrowy, nienaganny uśmiech uzyskany przy pomocy metod rozjaśniania przebarwień.

  • Przede wszystkim: biała dieta!

Bezpośrednio po zabiegu i przez kolejne 2 godziny zaleca się pić tylko wodę mineralną oraz unikać zimnych I gorących posiłków przez pierwsze 24 godziny. Do produktów, które mogą mieć wpływ na zmianę barwy zębów, zalicza się: ciemne sosy, np. pomidorowy, pieczeniowy; napoje (kawa, herbata, wino czerwone, coca-cola), ostre przyprawy, typu: curry, papryka, kurkuma, szafran, chili, cynamon; czekolada I produkty zawierające kakao, zupy (np. barszcz czerwony), owoce: jagody, wiśnie, borówki, maliny, porzeczki; warzywa: pomidor, marchewka, buraki, papryka, czerwona kapusta, a także należy zaprzestać palenia papierosów.

  • Po drugie: odpowiednia szczoteczka i pasta.

W miarę możliwości najkorzystniej będzie zmienić szczoteczkę z manualnej na elektryczną lub soniczną. Zdecydowanie lepiej radzą sobie z doczyszczaniem przestrzeni między zębowych. Należy także zwiększyć częstotliwość mycia zębów- najlepiej po każdym posiłku. Ważne, by zakupiona pasta nie miała wysokiego współczynnika ścieralności, ponieważ może uszkodzić delikatne szkliwo. Warto także używać płynu do płukania jamy ustnej, pamiętając, by kolor nie zabarwił zębów (odpowiednie będą te w kolorze niebieskim).

  • Na koniec: regularne wizyty w gabinecie.

Kontrolne wizyty u stomatologa powinny być naszym zwyczajem. Po wybielaniu zębów należy zwrócić szczególną uwagę na gromadzący się kamień zębowy. Regularne oczyszczanie zębów z osadu pozwoli nam na długo cieszyć się z efektu śnieżnobiałych zębów i opóźni moment ponownego poddawania się zabiegowi. Warto oczyszczać zęby przynajmniej raz na pół roku.

 

 

 

Umów się na wizytę!

Przyjdź do naszego gabinetu i przekonaj się jak szybko możesz uzyskać nowy wspaniały uśmiech!