DentalPro
Usługa
Gabinet stomatologiczny

Periodontolog – leczenie paradontozy

Periodontolog – leczenie paradontozy

Paradontoza to najczęściej diagnozowana choroba przyzębia. Początki jej rozwoju są często bagatelizowane, a zbyt późno podjęte leczenie przekształca się w przewlekłą chorobę i może prowadzić do utraty zębów. Paradontoza pod względem częstości występowania jest drugim, zaraz po próchnicy, typowym schorzeniem jamy ustnej.

Czym jest paradontoza?

Paradontoza jest to choroba przyzębia. Przyzębiem nazywamy tkanki, które otaczają zęby, przez co zabezpieczają je, stabilizują i mocno osadzają w zębodole. Takimi tkankami są: dziąsła, okostna, ozębna, cement korzeniowy oraz kość wyrostka zębodołowego. Paradontoza występuje zazwyczaj u osób po 40. roku życia, choć nie wyklucza to możliwości zachorowania we wcześniejszym wieku. Jej proces rozwoju jest stopniowy, dlatego wielu pacjentów lekceważy pierwsze oznaki schorzenia. Leczenie powinno być rozpoczęte jak najwcześniej, w tym celu należy się zgłosić do stomatologa periodontologa. Nieleczona paradontoza prowadzi do rozchwiania zębów, a ostatecznie do ich utraty.

Głównym powodem wystąpienia i rozwoju paradontozy jest osadzony na zębach kamień i płytka nazębna. Powstają one w wyniku zaniedbań w higienie jamy ustnej – zbyt rzadkiego lub niedokładnego szczotkowania zębów, szczególnie w przestrzeniach międzyzębowych. Zgromadzony w ten sposób osad to idealne środowisko dla rozwoju chorobotwórczych bakterii, a te przemieszczają się w głąb kieszonek dziąsłowych i tworzą tzw. kieszenie patologiczne. Następnym etapem procesu rozwoju paradontozy jest stopniowy zanik kości i rozchwianie zębów.

Inną przyczyną powstania zapalenia przyzębia może być rozwój infekcji w jamie ustnej, uraz mechaniczny, niektóre choroby hormonalne, metaboliczne i immunologiczne. Przebieg rozwoju paradontozy może przyspieszyć palenie papierosów, podrażnienia dziąseł, oddychanie ustami lub niewłaściwe wypełnienie zębów.

Objawy paradontozy

Paradontoza na początku objawia się krwawieniem dziąseł, zwłaszcza w trakcie szczotkowania zębów. Dziąsła mogą być wówczas opuchnięte, zaczerwienione, bardziej wrażliwe na dotyk i zmiany temperatury. Da się również odczuć nieprzyjemny posmak w ustach oraz przykry zapach. Kolejnym objawem paradontozy jest cofnięcie się dziąseł i odsłonięcie szyjek zębowych. W okolicy dziąseł i między zębami zaczyna się pojawiać ropna wydzielina, co następnie prowadzi do ruchomości zębów (szparowatości, wychylenia).

Jak leczyć paradontozę?

Najlepsze efekty w leczeniu paradontozy otrzymujemy, gdy pacjent zgłasza się do stomatologa jeszcze w jej wczesnym stadium. W takiej sytuacji choroba jest dość prosta do wyleczenia. Zaleca się, aby pacjent przestrzegał regularnej, dokładnej higieny jamy ustnej. Ponadto przeprowadzany jest zabieg higienizacji, czyli usunięcia nagromadzonego kamienia nazębnego i płytki nazębnej oraz zabezpieczenia odpowiednim preparatem. W tym celu w naszych gabinetach stosujemy nowoczesne urządzenie Dürr Vector. Pozwala ono na głębokie opracowanie poddziąsłowe. W trakcie procesu podajmy specjalny Fluid polerski, który zwiększa efektywność przy zdejmowaniu płytki nazębnej. System Vector przesyła energię ultradźwiękową na cząstki Fluidu, a te pracują w kieszonce, odrywając płytkę bakteryjną i osad z zęba. To nowoczesne rozwiązanie gwarantuje naszym pacjentom normalne funkcjonowanie zaraz po zabiegu (można spożywać posiłki).

W leczeniu paradontozy, jako terapię uzupełniającą, wykorzystuje się środki farmakologiczne, takie jak antybiotyki i chemioterapeutyki. Stosowane są w walce z konkretnymi rodzajami bakterii. Leczenie tego typu przynosi efekty tylko wtedy, gdy równocześnie pacjent właściwie dba o higienę jamy ustnej. Zaawansowane etapy choroby, gdy doszło już do zaniku kości, mogą potrzebować leczenia chirurgicznego, czyli oczyszczenia korzenia i uzupełnienia ubytków kostnych.

Przeciwdziałanie powstawaniu paradontozy nie jest skomplikowaną czynnością. To nic innego, jak systematyczna i dokładna higiena jamy ustnej.

Cennik
Leczenie kieszeni patologicznej przy pojedynczym zębie za pomocą urządzenia Vector
od 270 zł
Leczenie przyzębia urządzeniem Vector - 1 łuk
od 800 zł
Leczenie przyzębia urządzeniem Vector - 2 łuki
od 1200 zł

Umów się na wizytę!

Przyjdź do naszego gabinetu i przekonaj się jak szybko możesz uzyskać nowy wspaniały uśmiech!