DentalPro
Usługa
Gabinet stomatologiczny

Diagnostyka RTG zębów

Diagnostyka RTG zębów

Problemy stomatologiczne zdarzają się bardzo często. Choroby przyzębia i dziąseł, urazy mechaniczne i wszelkiego rodzaju wady wrodzone uzewnętrzniające się na różnych etapach życia. Sprawia to, że bardziej dogłębne przyjrzenie się budowie szczęki i żuchwy jest nie tylko wskazane, ale wręcz wymagane. W takich przypadkach niezbędne jest prześwietlenie zębów, czyli wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Nasze gabinety stomatologiczne wyposażone są w radiowizjografię cyfrową. Ponadto posiadamy wysokiej jakości aparat RTG do zdjęć w technice 3D (tomografia komputerowa), panoramicznych i cefalometrycznych.

Co widać na RTG zęba?

RTG zęba daje szansę na dokładniejszą ocenę stanu zęba – w tym również korzeni i kanałów zębowych oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Zdjęcie rentgenowskie zęba wykonywane w formie cyfrowej to radiowizjografia. Umożliwia ono m.in. precyzyjną ocenę długości kanału zęba, określenie jaka jest gęstość kości i analizę wypełnienia kanału. W naszych gabinetach standardowo wykonywane jest podczas leczenia kanałowego zębów.

Natomiast dzięki pantomografii cyfrowej możemy dokonać oceny stanu wszystkich zębów, ich ułożenia w kości, a także oceny kości szczęki i żuchwy oraz oceny zatok szczękowych. Zdjęcia pantomograficzne są podstawowym narzędziem do planowania leczenia w protetyce. Kolejnym rodzajem zdjęć jest cefalometria, czyli zdjęcie boczne czaszki, które jest niezbędne w celu dokładnej diagnostyki wad ortodontycznych.

W stomatologii wykorzystuje się również tomografię komputerową 3D. Dzięki tego typu trójwymiarowym zdjęciom nasi stomatolodzy są w stanie bardzo precyzyjnie ocenić stan kości szczęki i żuchwy, stawu skroniowo-żuchwowego, zatoki szczękowej oraz dokładny obraz korzeni zębowych i przebieg nerwów w szczękach pacjenta. Dzięki tomografii możemy wykonać obliczenia grubości, długości i wielkości kości. Tomografię w naszym gabinecie wykorzystujemy standardowo w implantologii oraz chirurgii szczękowo-twarzowej.

Istnieją dwa rodzaje prześwietleń: wewnątrzustne, przy których do jamy ustnej wkładany jest specjalny skaner , a także zewnątrzustne – czyli pantomograficzne i cefalometryczne.

Jak często można robić RTG zębów?

RTG zębów, podobnie jak każde inne prześwietlenie, emituje promienie rentgenowskie, a do jego wykonania radiolog zakłada specjalny fartuch ochronny. Jednak w przypadku radiowizjografii cyfrowej dawka promieniowania jest niewielka, dlatego jest to znacznie bezpieczniejsza procedura. Prześwietlenie pantomograficzne dobrze jest wykonywać raz w roku, jeżeli lekarz nie zaleci inaczej.

Ile kosztuje RTG zęba?

W naszych gabinetach koszt zdjęcia rentgenowskiego pojedynczego zęba mieści się w 40 złotych. Wykonanie zdjęcia pantomograficznego i cefalometrycznego to koszt ok. 80 zł. Droższa jest tomografia komputerowa, która zaczyna się od 150 zł.

Cennik
Zdjęcie punktowe
50 zł
Zdjęcie pantomograficzne
100 zł
Zdjęcie cefalometryczne
100 zł
Tomografia komputerowa 3D (punktowa)
200 zł
Tomografia komputerowa 3D (1 łuk zębowy)
300 zł
Tomografia komputerowa 3D (2 łuki zębowe)
500 zł

Umów się na wizytę!

Przyjdź do naszego gabinetu i przekonaj się jak szybko możesz uzyskać nowy wspaniały uśmiech!