DentalPro
Usługa
Gabinet stomatologiczny

Aparaty stałe

Aparaty stałe

Idealnie proste i równe zęby oraz prawidłowy układ szczęki górnej i żuchwy stanowią marzenie niejednej osoby. Jednak w wyniku różnego rodzaju wad wrodzonych oraz rozwojowych, a także urazów mechanicznych nierzadko uzyskanie tak dobrego uzębienia bez zewnętrznej interwencji leczniczej nie jest możliwe. Z pomocą przychodzi wówczas ortodoncja, a wraz z nią stałe aparaty ortodontyczne.

Jak działa aparat ortodontyczny?

Stały aparat ortodontyczny jest to najpopularniejszy rodzaj aparatu, który najczęściej można spotkać u osób w każdym wieku. Pozwala on nie tylko na naprostowanie krzywo rosnących zębów, ale równie często umożliwia wyeliminowanie większości wad zgryzu. Jego sposób działania zależny jest od tego, jak ustawi go specjalista. Dzięki takiemu aparatowi zęby stają się proste, ale efekt wizualny oraz poprawa możliwości gryzienia i przeżuwania to nie jedyne plusy korzystania z takiej metody leczniczej. Aparat to także swoista metoda profilaktyki chorób przyzębia, ponieważ proste zęby, których ułożenie nie pozwala na istnienie różnego rodzaju zakamarków, są mniej podatne na odkładanie kamienia nazębnego i próchnicę, dzięki czemu łatwiejsze jest wówczas utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej.

Aparat ortodontyczny stały złożony jest przede wszystkim z łuków, zamków i ligatur, czyli gumek odpowiadających za zachowanie odpowiedniej pozycji łuku w zamku. Ligatury pełnią jednak nie tylko funkcję użytkową, ale także estetyczną. Nasi pacjenci mają możliwość doboru gumek w różnych kolorach, co uprzyjemnia im noszenie całego aparatu.

Aparaty istnieją również w wersjach bez ligatur, czyli tak zwanych samoligaturujących. W takim przypadku funkcję gumek pełnią odpowiednie mechanizmy. Ten rodzaj aparatów zwykle sprawdza się lepiej z uwagi na mniejszą uciążliwość codziennego użytkowania.

Czy zakładanie aparatu boli?

Obawa przed bólem wynikającym z zakładania aparatu skutecznie odstrasza pacjentów przed tym zabiegiem. Ból przy zakładaniu aparatu nie występuje. Kwestia późniejszego przyzwyczajenia się do aparatu jest indywidualna i zależna poniekąd od budowy wnętrza jamy ustnej. Nierzadko z początku mogą pojawić się ranki i otarcia, które szybko się goją.

Ile kosztuje aparat stały?

Koszt wykonania tradycyjnego aparatu stałego w naszym gabinecie mieści się w kwocie rzędu 2400 złotych za 1 łuk. Należy jednak do tej kwoty doliczyć cenę wymiany ligatur – tę procedurę należy przeprowadzać średnio w pięciotygodniowych odstępach. Aparaty bazujące na zamkach ceramicznych mogą być nawet ponad dwa razy droższe, niż tradycyjne, wykonane w całości z metalu. Cena aparatu estetycznego wynosi 3100-3300 zł za 1 łuk.

Umów się na wizytę!

Przyjdź do naszego gabinetu i przekonaj się jak szybko możesz uzyskać nowy wspaniały uśmiech!