DentalPro
Usługa
Gabinet stomatologiczny

Aparaty ruchome

Aparaty ruchome

Aparat ortodontyczny ruchomy, jak sama nazwa wskazuje, jest aparatem wyjmowanym. Pacjent w każdej chwili może go zdejmować i zakładać. Noszony jest przez kilka godzin dziennie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie znajduje on zastosowania w przypadku poważnych wad zgryzu, natomiast z powodzeniem koryguje lekkie wychylenia zębów. Jego skuteczność w leczeniu tego typu problemów jest wysoka, o ile pacjent stosuje się do wytycznych lekarza. Taka dyscyplina bywa utrudniona, zwłaszcza że aparaty ortodontyczne ruchome noszą dzieci, którym nie wyrosły jeszcze wszystkie stałe zęby, czyli w wieku od 4 do 11 lat.

W naszym gabinecie decyzja o zaleceniu pacjentowi aparatu ruchomego następuje po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, a nierzadko także dzięki prześwietleniu rentgenowskiemu. Od właściwego zdiagnozowania przyczyny wady obecnej u dziecka zależne jest wdrożenie określonego typu leczenia. Jeżeli zatem możliwe jest skorygowane danego problemu z uwagi na jego charakter, aparat ruchomy będzie w stanie wyprostować zęby. Przyczepność aparatu regulowana jest samodzielnie, jednak zgodnie z ustaleniami nałożonymi przez lekarza. Należy ponadto pamiętać, że w przypadku stosowania takiego rozwiązania niezbędne jest zgłaszanie się na kontrole do lekarza w średnio dwumiesięcznych odstępach w celu oceny efektów terapii.

Jak regulować aparat ortodontyczny ruchomy?

Aparat ruchomy składa się z dwóch części – stalowego, sprężystego drutu oraz płyty akrylowej, w której umieszczone są aktywne elementy. To właśnie te aktywne części aparatu muszą być regularnie podkręcane, co wpływa na zmianę ich siły oddziaływania na zęby pacjenta. W tym celu ortodonta razem z aparatem przekazuje specjalny kluczyk. Wkłada się go w otwór śruby i przekręca zgodnie z kierunkiem strzałki, umieszczonej na płycie. Częstotliwość regulacji aparatu wyznaczana jest przez ortodontę, indywidualnie dla każdego pacjenta, jeszcze w trakcie planowania leczenia. Zazwyczaj aparat odkręca się co 7-10 dni. Natężenie działania pacjent reguluje sam, aż do uczucia ucisku na wszystkie zęby. Jest to objaw prawidłowy, ucisk w ciągu kolejnych dni stopniowo ulegnie zmniejszeniu.

Ile kosztuje aparat ruchomy?

Cena aparatu ruchomego mieści się w kwocie kilkuset złotych. O całkowitym koszcie decydują materiały, z jakich jest wykonany i indywidualne preferencje pacjenta względem jego wyglądu.

Umów się na wizytę!

Przyjdź do naszego gabinetu i przekonaj się jak szybko możesz uzyskać nowy wspaniały uśmiech!