DentalPro

Zamykanie diastemy

Zamykanie diastemy

Problemy związane ze stanem uzębienia nie zawsze dotyczą jedynie niszczenia się zębów czy odkładania na nich kamienia. Te, które dotyczą czysto estetycznego aspektu naszego uśmiechu są dla zdecydowanej większości osób tak samo ważne i nierzadko powodują ogromny dyskomfort. Jedną z takich przypadłości jest diastema.

Czym jest diastema?

Diastema jest to przerwa o rozpiętości 2 milimetrów i więcej, obecna w takich przypadkach zwykle w górnej szczęce pomiędzy siekaczami. Uobecnia się ona zwłaszcza wtedy, gdy nieprawidłowo rozwijają się nie tylko zęby, ale także wędzidełko. Zazwyczaj jest to jedynie problem natury estetycznej i nie daje podstaw, aby podjąć leczenie. W sytuacji, gdy przybiera większe rozmiary, należy przeprowadzić zabieg zamykania diastemy, gdyż może ona prowadzić do wystąpienia wad zgryzu, chorób przyzębia lub kłopotów z prawidłową wymową.

Diastema może być spowodowana przez wiele czynników. Pod względem przyczyny powstania, diastemy dzielimy na:

  • prawdziwe – powstałe w efekcie przerostu lub niskiego przyczepu wędzidełka wargi górnej,
  • rzekome – spowodowane brakiem górnych siekaczy (hipodoncją), ich mniejszym rozmiarem lub występowaniem zębów nadliczbowych (hiperdoncją),
  • fizjologiczne – zazwyczaj nie przekraczają rozpiętości 2 mm i nie wymagają leczenia, mogą wystąpić u dzieci w wieku 7-9 lat zanim pojawią się stałe siekacze boczne; w większości przypadków zamykają się samodzielnie, chyba że ma miejsce przerost wędzidełka górnej wargi.

Czy diastemę się leczy?

Diastema może być leczona, a w niektórych przypadkach nawet powinna – zwłaszcza, jeżeli jej obecność wiąże się z tworzeniem się wady zgryzu, pogorszeniem funkcji mowy, niewyraźną artykulacją czy rozwojem chorób przyzębia. Leczenie diastemy w naszych gabinetach stomatologicznych umożliwia całkowite jej zamknięcie.

Metody wykonywania zabiegu są odmienne cenowo, różnią się czasem trwania oraz trwałością i estetyką finalnego rezultatu. Najskuteczniejszym sposobem zamykania diastemy jest założenie aparatu ortodontycznego. Minus jest tylko jeden – długi czas oczekiwania na ostateczny efekt. Diastemę można również zamknąć materiałem kompozytowym. Tego typu uzupełnienie to najtańsze, najszybsze i mało inwazyjne rozwiązanie, niestety mniej trwałe od poprzedniego. Materiał kompozytowy jest precyzyjnie zakładany na obie jedynki, tak aby niczym się od niech nie odróżniał. Zabieg przypomina nieco założenie plomb. Ostatnia metoda pozwalająca na usunięcie widocznej diastemy, to wykorzystanie licówek porcelanowych. Rozwiązanie to jest najbardziej inwazyjne, ponieważ zęby pod licówki muszą być wcześniej odpowiednio oszlifowane. Jednak efekty tego zabiegu są bardzo dobre. Licówki to cienkie, porcelanowe płytki, mocowane na licową (zewnętrz) stronę zębów. Wykonujemy je indywidualnie dla każdego pacjenta, dlatego są doskonale dopasowane do uzębienia.

We wczesnym etapie powstawania diastemy można skutecznie jej zapobiec. Naszych pacjentów zachęcamy do szybkiej reakcji i poddania się leczeniu w gabinecie stomatologicznym.

Umów się na wizytę!

Przyjdź do naszego gabinetu i przekonaj się jak szybko możesz uzyskać nowy wspaniały uśmiech!