DentalPro
Usługa
Gabinet stomatologiczny

Lakowanie zębów

Lakowanie zębów

Lakowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym, pozwalającym przeciwdziałać próchnicy. Zabieg jest najskuteczniejszy, gdy wykonuje się go zaraz po pojawieniu się pierwszych stałych zębów trzonowych, czyli w wieku dziecięcym, około szóstego roku życia. A ten rządzi się swoimi prawami. Małe dzieci wielokrotnie nie przykładają należytej uwagi do dokładnego mycia zębów, a nawet o nim zapominają. Nic dziwnego, że aż 90 procent najmłodszych pacjentów gabinetów stomatologicznych ma zdiagnozowaną próchnicę. Z pomocą przychodzi lakowanie zębów.

Co to jest lakowanie zębów?

Najbardziej narażone na rozwój próchnicy są zęby trzonowe. Ich górna część nie ma jednorodnej, płaskiej powierzchni – pokryta jest licznymi wgłębieniami. Ułatwiają one przeżuwanie pokarmów, ale z drugiej strony mogą w nich zalegać resztki pokarmowe. W taki sposób gromadzi się płytka nazębna – główna przyczyna powstawania próchnicy. Aby temu zapobiec, górną część zębów zabezpiecza się lakiem. Lak to specjalny preparat o właściwościach uszczelniających, wykonany z żywicy lub kompozytu.

Lakowanie zębów jest całkowicie bezbolesne. W naszych gabinetach, gdy lakujemy zęby mleczne, mali pacjenci mogą wybrać kolor laku, co jest dla nich sporą atrakcją. Zabieg rozpoczynamy od precyzyjnego oczyszczenia zębów specjalna szczoteczką. Następnie na zęby nakładamy wytrawiacz, który ma za zadanie dokładnie wypełnić i uszczelnić bruzdy i szczeliny, idealnie do nich przylegając. Kolejnym etapem jest usunięcie preparatu i osuszenie zębów. Dopiero wtedy nanosimy na nie cienką warstwę laku, wypełniając nim wszystkie bruzdy, pofałdowania i zagłębienia zębów. Aby uaktywnić docelowe właściwości laku, niezbędne jest naświetlanie lampą – ostatnia część zabiegu. Tak przeprowadzone lakowanie skutecznie chroni zęby dziecka przed powstaniem i rozwojem próchnicy, gdyż bariera ochronna uzębienia jest teraz bardziej trwała. Pacjentów naszych gabinetów zachęcamy, aby zabezpieczone lakiem zęby kontrolowali średnio co 6 miesięcy.

Czy lakowanie zębów jest szkodliwe?

Właściwości laku pozwalają zabezpieczać zęby przed rozwojem próchnicy. Mimo to wokół zabiegu lakowania powstało kilka mitów, jakoby miał on być szkodliwy dla zębów, zwłaszcza ich najbardziej zewnętrznej warstwy – szkliwa. Nie istnieją na to naukowo potwierdzone dowody. Zabieg nie tylko nie jest szkodliwy, ale także naprawdę skutecznie pozwala chronić tkankę zęba przed rozwojem chorób.

Cennik
Lakowanie 1 zęba
od 120 zł
Lakierowanie preparatem fluorowym zębów
od 100 zł

Umów się na wizytę!

Przyjdź do naszego gabinetu i przekonaj się jak szybko możesz uzyskać nowy wspaniały uśmiech!