DentalPro
Usługa
Gabinet stomatologiczny

Systemy samoligaturujące

Systemy samoligaturujące

Piękne, równe i proste zęby stanowią marzenie niejednej osoby. Jednak utrzymanie doskonałego stanu uzębienia bywa często problematyczne. Dzieje się to na skutek różnego rodzaju wad zgryzu. Wiele spośród takich wad to problemy wrodzone. Inne mogą wykształcić się w trakcie rozwoju uzębienia, jako powikłania po niewłaściwym myciu zębów, ssaniu kciuka, obgryzaniu paznokci czy gryzieniu różnych przedmiotów. Uszkodzenia mechaniczne i urazy również są podstawą do wdrożenia odpowiedniego rodzaju leczenia. Remedium na wszystkie te problemy zwykle podsuwa ortodoncja: aparaty stałe oraz ruchome.

Aparaty ruchome to takie, które da się zdjąć. Obowiązek ich założenia i zdejmowania nie spoczywa na lekarzu, natomiast wymaga się tego od pacjenta. Te aparaty nie są jednak przeznaczone do korygowania bardzo poważnych wad – zdecydowanie lepiej sprawdzają się tutaj aparaty stałe. Zwykle wyposażone są one w ligatury, czyli gumki, które założone na przyklejone do zębów zamki, trzymają w ryzach łuki aparatu. Nowością na rynku i coraz częściej wybieranym wariantem aparatu stałego są systemy samoligaturujące. W naszych placówkach leczenie aparatami stałymi przeprowadzamy zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych.

Jak działa aparat samoligaturujący?

Jak wskazuje nazwa tego urządzenia, aparat nie wymaga stosowania ligatur, ponieważ bez ich użycia jest w stanie utrzymać łuki w zamkach. Zamki wyposażone są w tym przypadku w klapki, które trzymają łuk w prawidłowym ustawieniu. Jest to innowacyjne i bardzo wygodne dla pacjentów rozwiązanie. W tradycyjnych aparatach łuk nie ma stałej pozycji w zamku, a to wiąże się z ryzykiem jego przemieszczania powodującego tarcie i nieprzyjemne doznania. Ten mechanizm wykorzystuje w związku z tym ligatury, czyli niewielkich rozmiarów gumeczki, których zastosowanie nie jest konieczne w systemach samoligaturujących. Jest to nie tylko ogromnym ułatwieniem związanym z założeniem aparatu na zębach, ale także z jego późniejszym użytkowaniem. W przypadku użycia aparatów samoligaturujących nasi pacjenci muszą również przychodzić na wizyty kontrolne, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych aparatów stałych.

Kolejnym z plusów aparatu samoligaturującego, a także istotnym elementem jego działania, jest wygląd. Brak różnego rodzaju zagłębień związanych z obecnością w tradycyjnych aparatach zamków i ligatur eliminuje potencjalne problemy z utrzymaniem właściwego poziomu higieny jamy ustnej.

Systemy samoligaturujące mogą być wykonane z różnych materiałów. Mowa jest tutaj o zamkach, ponieważ łuki – ze względu na konieczność zachowania odpowiedniej wytrzymałości – są domyślnie produkowane z metalu. Najpopularniejsze są metalowe zamki, jednak coraz częściej pacjenci decydują się na wariant ceramiczny, który odznacza się znacznie bardziej estetycznym wyglądem. Przy wyborze materiału warto zwrócić jednak uwagę na jego wytrzymałość i praktyczność użytkowania. Systemy samoligaturujące są dosyć drogą inwestycją, dlatego należy wziąć pod uwagę każdą ewentualność wymiany różnych elementów w przypadku ich ewentualnego uszkodzenia w trakcie nieuważnego użytkowania.

Jak w przypadku innych aparatów stałych, samoligaturujące wiążą się z pewną nadwrażliwością zębów po założeniu. Naszym pacjentom zalecamy, aby zażywali wówczas płynne posiłki, aż do momentu, gdy zęby przyzwyczają się do aparatu.

Zabieg przeprowadza:

Umów wizytę w jednej z naszych placówek

Gdańsk Przymorze

+48 795 977 687

Gdańsk Ujeścisko

+48 796 757 757

Gdynia Pogórze

+48 795 777 575

Gdynia Redłowo

+48 785 822 266

Umów się na wizytę!

Przyjdź do naszego gabinetu i przekonaj się jak szybko możesz uzyskać nowy wspaniały uśmiech!