Kamień nazębny – przyczyny powstawania oraz metody leczenia
Kamień nazębny jest powszechnym problemem, który dotyczy większości z nas. Co tak naprawdę, jest odpowiedzialne za powstawania osadu na naszych zębach? Jakie są skuteczne metody leczenia? W jaki sposób możemy zapobiec pojawianiu się kamienia na zębach? Na te i inne wątpliwości odpowiadamy naszym Pacjentom, którzy zmagają się z problemem odkładającego się kamienia na zębach. Serdecznie zachęcamy do przeczytania całego artykułu.
Co to jest kamień nazębny?
Kamień nazębny, czyli zmineralizowana warstwa płytki nazębnej. To złożona struktura bakteryjna, składająca się z żywych i martwych bakterii. Kamień często powstaje na brzegu dziąsła jak i pod nim oraz podrażnia tkanki dziąseł. Kamień nazębny dostarcza dodatkowe miejsce do tworzenia się płytki bakteryjnej i tworzy na zębach tak zwaną ‘’lepką powierzchnię’’, co może prowadzić do poważniejszych problemów, jakimi jest między innymi choroba dziąseł czy ubytki w uzębieniu. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka.
Warto wspomnieć, że kamień nazębny jest nie tylko zagrożeniem dla zębów i dziąseł, ale także jest problem natury kosmetycznej. Osoby, które często palą papierosy albo piją napoje barwiące typu kawa, herbata, powinny zwracać szczególną uwagę na zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego.
Kamień nazębny – przyczyny
U każdego z nas osad odkłada się na zębach. Jest to całkowicie naturalne zjawisko, którego w zupełności nie należy lekceważyć. Niewłaściwa higiena jamy ustnej jest główną przyczyną zalegającego kamienia nazębnego. Już po kilkudziesięciu godzinach od umycia zębów zaczyna tworzyć się kamień na zębach. Kamień nazębny posiada kolor niedużo ciemniejszy od koloru naturalnych zębów, a wyniku spożywania kawy, herbaty czy palenia papierosów kamień na zębach jeszcze bardziej ciemnieje.
Płytka nazębna zalega najczęściej w miejscach trudno dostępnych w jamie ustnej, do których nie docierają szczoteczki do zębów, zarówno tych manualnych jak i elektrycznych. Miejscami najbardziej narażonymi na pojawienie się kamienia nazębnego są przestrzenie między zębowe oraz obszary przydziąsłowe, najczęściej po stronie językowej łuku zębowego.
To jak szybko odkłada się kamień nazębny zależy między innymi od:
- skłonności genetycznych,
- składu i ilości wydzielanej śliny,
- wad zgryzu,
- źle wykonanych protez lub plomb,
- prowadzonej diety składającej się z węglowodanów i nabiału.
Jak zapobiegać odkładaniu się kamienia nazębnego?
Aby zapobiec odkładaniu kamienia nazębnego, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Należy myć zęby regularnie i dokładnie. Zęby powinny być szczotkowane minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Zęby należy myć przez 2 minuty, stosując właściwą technikę szczotkowania. Istotnym elementem codziennej higieny jamy ustnej jest oczyszczenie miejsc trudno dostępnych, co wymaga zastosowania produktów specjalistycznych. Kamień na zębach nie będzie powstawał, jeśli będziemy używać nici dentystycznych oraz wysokiej jakości, bezpiecznej pasty do zębów. Pamiętajmy również, że chcąc cieszyć się zdrowymi zębami i dziąsłami, konieczna jest również regularne odwiedzanie stomatologa. Jeśli obserwujemy u siebie skłonność do odkładania kamienia nazębnego, warto zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć picie kawy i herbaty.
Jak sprawdzić, czy moje zęby są pokryte kamieniem?
Kamień nazębny jest widocznym dla oka mineralnym osadem tworzącym się powyżej linii dziąseł. Najbardziej powszechną oznaką kamienia nazębnego jest żółty lub brązowy kolor zębów bądź dziąseł. Jedynym sposobem na stwierdzenie gromadzenia się kamienia i jego usunięcie jest wizyta w gabinecie stomatologicznym.
Jak skutecznie usunąć kamień nazębny?
Najskuteczniejszą metodą usuwania kamienia nazębnego jest Skaling. Zabieg przeprowadza dentysta lub higienistka w gabinecie stomatologicznym. Regularne usuwanie kamienia nazębnego jest niezwykle ważne, ponieważ jego nagromadzenie się może powodować stany zapalne, nadwrażliwość i krwawienie dziąseł oraz odsłanianie się szyjek zębowych. Gromadzenie się kamienia nazębnego sprzyja występowaniu paradontozy, która może prowadzić nawet do utraty zębów. Piaskowanie to zabieg, który ma na celu usunięcie przebarwień, osadu i drobin kamienia nazębnego. W dalszej kolejności konieczne jest polerowanie powierzchni szkliwa. Polerowanie zębów odbywa się za pomocą pasty polerskiej i to co najczęściej Pacjenci odczuwają to efekt idealnie gładkich zębów.
Przeciwwskazaniami do wykonania skalingu są:
- ciąża;
- posiadanie rozrusznika serca;
- odklejanie się siatkówki oka (po przebytym urazie).