DentalPro
Blog
Gabinet stomatologiczny

Jak prawidłowo dbać o higienę protezy?

Dlaczego higiena protez zębowych jest tak ważna?

Prawidłowe czyszczenie protez jest tak samo ważne, jak naturalnych zębów. Odpowiednia higiena protez zębowych zapewnia wygodę w noszeniu, skutecznie ogranicza stan zapalny błony śluzowej, który jest odpowiedzialny za zmianę smaku posiłków, które spożywamy. Poprawna pielęgnacja protezy zapewnia dłuższą żywotność w użytkowaniu. Dlatego w dalszej części artykułu podpowiadamy jak prawidłowo dbać o protezę zębową.

Zasady higieny protez zębowych:

Regularność

Pierwszą najważniejszą zasadą w higienie protezy zębowej jest regularne mycie. Zachowanie odpowiedniej higieny jest ważne przede wszystkim dla zdrowia, ale i estetyki. Protezę najlepiej myć po każdym posiłku, aby uniknąć tak samo jak w przypadku prawdziwych zębów, osadzania bakterii i kamienia nazębnego. Brak systematyczności w myciu, może powodować nawracające stany zapalne jamy ustnej, pogarszać kondycję dziąseł, ale i prawdziwych zębów ( jedynie w przypadku protez częściowych).

W sytuacji kiedy nie mamy pod ręką pasty i szczoteczki do zębów, warto protezę zębową opłukać pod ciepłą, bieżącą wodą. Pamiętaj, że woda nie może być zbyt gorąca, co może spowodować zdeformowanie sztucznych zębów.

2. Odpowiednia szczoteczka.

Najważniejszym narzędziem do czyszczenia protezy zębowej jest specjalistyczna szczoteczka. Wygodnym rozwiązaniem jest dwustronna szczoteczka do protez. Jest ona wyposażona w dwie główki, które czyszczą zewnętrzną i wewnętrzna część protezy. Ogromnym plusem jest delikatne włosie, które nie rysuje powierzchni protez oraz pomaga dotrzeć do różnych zakamarków.

Złym pomysłem jest używanie szczoteczek elektrycznych, które mogą kaleczyć powierzchnię protez zębowych. Często podczas korzystania z nieodpowiedniej szczoteczki powstają szczeliny, w których zbierają się bakterie, a one z kolei są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust i infekcję śluzówek.

3. Stosowanie preparatów do mycia protez

Częstym błędem jest używanie pasty do zębów czy szarego mydła do czyszczenia protez zębowych. Mydło podrażnia śluzówkę jamy ustnej, a zwykła pasta posiada substancje ścierne, co w konsekwencji prowadzi do szorstkości protezy.

Najlepszym rozwiązaniem są specjalistyczne preparaty przeznaczone do czyszczenia protez zębowych.

Do preparatów ogólnodostępnych i zarazem najskuteczniejszych możemy wyróżnić miedzy innymi :

  • Pasty do protez zębowych
  • Tabletki czyszczące
  • Proszki szybko czyszczące

Istnieją również domowe metody myjące protezy zębowe, natomiast nie są już tak skuteczne jak te kupione w aptece. Są to:

  • Ocet jabłkowy
  • Sok z cytryny lub kwasek cytrynowy
  • Soda oczyszczona

4. Przechowywanie

Pamiętaj, aby przechowywać protezę w suchym i szczelnym pojemniku. Trzymanie sztucznych zębów w szklance z wodą sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii, które są trudne do całkowitego usunięcia podczas mycia.

5. Dbałość o higienę jamy ustnej

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna nawet przy bezzębiu. Warto czyścić język specjalną szczoteczką, używać płynów do płukania ust, aby usunąć resztki jedzenia. Dobrą metodą jest również  delikatne masowanie dziąseł miękką szczoteczką, aby pobudzić krążenie krwi.

Umów się na wizytę!

Przyjdź do naszego gabinetu i przekonaj się jak szybko możesz uzyskać nowy wspaniały uśmiech!