DentalPro
Blog
Gabinet stomatologiczny

Halitoza, czyli nieświeży oddech. Pozbądź się go raz na zawsze!

Wbrew pozorom, halitoza jest coraz częstszą przypadłością. Amerykańscy lekarze zakwalifikowali ją do jednostek chorobowych oraz nadali specjalny numer statystyczny. Niestety u nas ten problem w dalszym ciągu jest lekceważony. Mimo iż może utrudniać życie, bądź wpływać nieprzyjemne na relacje towarzyskie. Zazwyczaj prowadzi do uniemożliwienia zawarcia nowych znajomości, zniechęcić dawnych przyjaciół, a nawet zdyskwalifikować w oczach pracodawców.

Co jest przyczyną występowania halitozy?

Nieświeży oddech to przypadłość, na którą cierpi nawet 25 procent społeczeństwa! Mówi się, że odpowiedzialne za powstawanie halitozy są bakterie w jamie ustnej. Jednak nie do końca wiadomo, który to gatunek dokładnie. Z tym problemem zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni bez względu na wiek. Ponadto nieświeży oddech można obserwować przez cały dzień lub tylko w ciągu kilku godzin. Jakie są przyczyny występowania halitozy?

  • Higiena jamy ustnej – aż 87 procent przypadków to nieprawidłowej higienie zębów i jamy ustnej. Niedomyte zęby oraz zalegające resztki jedzenia stanowią idealną pożywkę dla bakterii I grzybów. W efekcie daje to choroby dziąseł, śluzówki, próchnicę. Tym schorzeniom zazwyczaj towarzyszy nieprzyjemny zapach.
    • Choroby laryngologiczne – osoby, które ciągle zmagają się z anginą, alergicznym nieżytem nosa lub zapaleniem zatok. Dodatkowo po permanentnych zapaleniach w migdałkach tworzą się ubytki, w których uwielbiają gromadzić się nieprzyjemnie pachnąca wydzielina spływająca z chorych zatok i nosa. Podczas procesu ich rozkładania bakterie beztlenowe produkują dużą ilość związków siarki.
  • Nieprawidłowa dieta – zwłaszcza odchudzające, ubogoenergetyczne, głodówki zmniejszają produkcję śliny.
    • Zaburzenia hormonalne – u kobiet, podczas menopauzy, miesiączki i w innych dniach cyklu występuje zmniejszone wydzielanie śliny. Prowadzi do zachwiania równowagi flory bakteryjnej w ustach i zwiększonego wydzielania związków siarki.
    • Stosowanie leków – wszystkie leki, które powodują wysuszanie gardła i zmniejszenie wydzielania śliny, takie jak leki odwadniające lub przeciw nadciśnieniu tętniczemu.
    • Problemy psychiczne – podwyższony kortyzol, czyli hormon stresu, skutecznie obniża wydzielanie się śliny (dlatego podczas silnego stresu odczuwamy suchość w ustach).

Rzadsze, jednak równie problematyczne powody występowania halitozy:

  • Kłopoty żołądkowe – choroba wrzodowa lub zapalenie błony śluzowej żołądka, nieżyt lub grzybica przewodu pokarmowego. Czasami także problemy związane ze złym wchłanianiem albo ze zbyt małą ilością enzymów trawiennych wydzielanych przez trzustkę, wątrobę. Należy skontaktować się z lekarzem gastrologiem, aby postawił nam pełną diagnozę i upewnił się, czy występują wyżej wspomniane kłopoty ze strony układu pokarmowego.
    • Choroby układu oddechowego – przyczyną mogą być także choroby ze strony układu oddechowego, a dokładniej płuc. Mowa tu o grzybicy i gruźlicy. Czasami powody mogą być bardziej trywialne, ponieważ wystarczy zjeść cebulę bądź czosnek, a zawarte w nich związki siarki i ostre olejki eteryczne przenikną z przewodu pokarmowego do płuc. Stąd właśnie wyczuwalny zapach czosnku przez wiele godzin w wydychanym powietrzu.

    Jak oswoić smoczy oddech?

Na rynku mamy dostępne wiele wspomagaczy, które mają zapewnić nam zneutralizowanie nieświeżego oddechu. Postaramy się przyjrzeć jednak naturalnym sposobom, by uporać się z halitozą.
• Odpowiednia higiena jamy ustnej- szczotkuj i nitkuj zęby po każdym posiłku. Pamiętaj o wymianie szczoteczki co 3 miesiące.
• Czyść język – nalot, który zbiera się na języku, jest świetnym miejscem do rozwoju bakterii i osadzania się resztek jedzenia. Pamiętaj, by zadbać również o jego higienę.
• Płukanki z alkoholem- unikaj tego typu specyfików, ponieważ wysuszają śluzówkę i zwiększają problem halitozy. Najlepiej do płukania jamy ustnej sprawdzi się sól morska.
Dbanie o protezę – protezy szczególnie mogą gromadzić bakterie, zwłaszcza te, o które nie zadba się odpowiednio. Do regularnego czyszczenia i dezynfekcji używaj rozpuszczalnych tabletek z aktywnym płynem.
• Wizyta u stomatologa– sprawdzi on, czy nie rozwija się stan zapalny, próchnica oraz czy odpowiednio dbamy o czystość jamy ustnej.

A co z dietą i suplementacją?

Prawidłowo zbilansowana dieta i używanie odpowiednich przypraw pozwoli nam złagodzić lub całkowicie pozbyć się nieprzyjemnego oddechu. Pij zatem napar z pokrzywy, suplementuj cynk, używaj cynamonu i goździków. Jedz więcej surowych warzyw i owoców oraz prawidłowo się odżywiaj, dbając o częstotliwość porcji. Unikaj używek – odstaw papierosy i alkohol, a także pamiętaj o piciu dużej ilości wody, co pozwoli nawilżyć śluzówkę oraz zredukować ilość bakterii.

Umów się na wizytę!

Przyjdź do naszego gabinetu i przekonaj się jak szybko możesz uzyskać nowy wspaniały uśmiech!