DentalPro
Blog
Gabinet stomatologiczny

Jak wybrać dobrego stomatologa i na co zwrócić uwagę wybierając gabinet?

Niestety wizyta w gabinecie stomatologicznym zazwyczaj kojarzy się nam z bólem i nieprzyjemnościami, zatem nieczęsto się tam wybieramy. Dobry stomatolog to skarb. Obecnie od dentystów wymaga się wszechstronności, najlepiej, gdyby był specjalistą od leczenia wad zgryzu, chorób zębów, zajmował się chirurgią stomatologiczną, a na dodatek wprowadzał do swojego gabinetu miłą, przyjazną i ciepłą atmosferę. Jednym słowem oczekujemy kompleksowego traktowania oraz świadczenia pełnego zakresu usług przez jedną osobę.

Stomatolog na medal-jak rozpoznać dobrego dentystę?

Wybierając lekarza, warto zwróćmy uwagę na kilka, bardzo ważnych rzeczy. Dotyczy się to nie tylko jego specjalizacji, ale również aspektów zewnętrznych, takich jak:

Poczekalnia– istotne, aby była jasna i przestronna. Może być w niej zamontowany telewizor, półka z czasopismami lub nawet krzyżówki. Ważne, aby była ogrzewana i klimatyzowana. Wszystko po to, by umilić pacjentom czas oczekiwania na swoją wizytę i pomóc rozładować stres. Takie podejście do pacjentów już przed wejściem do gabinetu daje poczucie opieki i dbania o komfort klientów.
Terminy– jeżeli chcemy się umówić na wizytę i przy rejestracji dowiadujemy się, że wolne miejsca są od ręki, to warto się zastanowić, dlaczego gabinet świeci pustkami o każdej porze. Czy nie ma dobrej renomy, przez co nie jest chętnie odwiedzany? Zazwyczaj na wizytę czekamy kilka dni, jednak często grafik dentystów zostaje ułożony jest tak, aby znalazło się miejsce na nagłą sytuację każdego dnia.
Gabinet– dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, jeżeli przed wyborem stomatologa zechcemy obejrzeć gabinet. To trochę jak z oglądaniem mieszkania przed przeprowadzką. Ma być czysto, sterylnie, a jednocześnie przytulnie i dawać poczucie bezpieczeństwa. Obowiązkowym punktem są także narzędzia – mają być ładnie poukładane lub pochowane w odpowiednich częściach gabinetu. Spluwaczka musi być czysta, jednym słowem ani śladu po wizycie poprzedniego pacjenta.
Lekarz– jeżeli zaakceptowaliśmy zarówno poczekalnia, jak i gabinet, to czas najwyższy przyjrzeć się stomatologowi. To w końcu w jego ręce oddajemy nasz uśmiech. Z pewnością dobry lekarz powinien wzbudzać w nas zaufanie i budować przyjazną atmosferę. Oczekujmy także dobrego kontaktu z pacjentem, cierpliwości i opanowania. Ważne, aby chciał wysłuchać o naszych oczekiwaniach oraz obawach, a także pomóc indywidualnie dopasować leczenie.

Jak rozszyfrować specjalizacje lekarzy? Poniżej podstawowe terminy:
-periodonta – zajmuje się profesjonalną ochroną dziąseł,
ortodonta – leczy wady zgryzu,
-pedodonta- specjalista leczenia problemów uzębienia u dzieci,
-protetyk – wykonuje protezy zębowe,
-endodonta — zajmuje się leczeniem kanałowym i kłopotami z zaawansowaną próchnicą.

Jakie cechy i umiejętności posiada idealny stomatolog?

Profesjonalizm– podstawowa i najważniejsza umiejętność. Medycyna rozwija się w bardzo szybkim tempie. Ważne jest zatem, aby lekarz ciągle poszerzał swoje kompetencje poprzez szkolenia lub studia podyplomowe i permanentnie się dokształcał. Oprócz wykształcenia istotne jest także, by był na bieżąco z nowościami technologicznymi z zakresu stomatologii. Pozwoli to zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów i skuteczność leczenia.
Podejście do klienta– od razu zwrócimy uwagę, jeżeli stomatolog będzie opryskliwy lub nieuprzejmy. Pracując w zawodzie, gdzie ma się codzienny kontakt z pacjentem, dobry lekarz musi potrafić rozmawiać zarówno z dorosłymi, jak i z dziećmi. Wymagajmy także otwartości na potrzeby i oczekiwania. Dla jednego klienta ważna będzie, estetyka i jakość użytych materiałów podczas zabiegu, a dla innego niski koszt zabiegu dentystycznego. Należy znaleźć stomatologa, który będzie potrafił doradzić i dopasować leczenie pod oczekiwania.
Poczucie bezpieczeństwa– dobry lekarz dołoży wszelkich starań, aby wizyta w gabinecie przebiegła komfortowo i sprawnie. W końcu to, jakie odczucia będzie miał pacjent po pierwszej wizycie, przełoży się na to, czy wróci do gabinetu oraz, czy poleci go znajomym, rodzinie. Wizyty w pokoju dentystycznym wiążą się ze stresem, ważne jest, by stomatolog zapewnił nam poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego.
Rekomendacja– skoro już o polecaniu przez najbliższych mowa, warto przedyskutować rekomendowanych specjalistów z rodziną lub znajomymi. Często nasi krewni, bądź przyjaciele mają swoich sprawdzonych stomatologów, którzy spełniają wszystkie wymogi. Pozwoli to nam zaoszczędzić nerwów i wiedzieć, na co się przygotować.

Jakiego dentysty unikać?

Jeżeli podczas wizyty zauważymy nieład lub co gorsza, brak czystości w gabinecie to zdecydowanie trzymajmy się od takiego miejsca z daleka. Świadczy to nie tylko o niedbałości i braku poszanowania dla pacjenta, ale także o możliwości zarażenia się różnymi chorobami. Kolejna istotna sprawa to podejrzanie wysokie lub niskie ceny. W przypadku tych pierwszych to albo trafiliśmy na oszusta, albo na amatora, który brak klientów wynagradza sobie wysokimi kosztami zabiegów stomatologicznych.  Jeżeli ceny są zaskakująco niskie, to zapewne sprzęt i materiały, których użył lekarz będą wątpliwej jakości. A co z burkliwym i nieprzyjemnym lekarzem? W końcu to jego umiejętności powinny się liczyć. Teoretycznie to prawda, jednak na rynku mamy tyle gabinetów stomatologicznych, że z całą pewnością nie trzeba wybierać między ludzką życzliwością a doświadczeniem. Zapewniam, iż istnieją kliniki stomatologiczne łączące obie te cechy.

Umów się na wizytę!

Przyjdź do naszego gabinetu i przekonaj się jak szybko możesz uzyskać nowy wspaniały uśmiech!