Przyczyny przebarwień na zębach
Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Intensywność przebarwień, ich wygląd i sposób leczenia zależy w dużej mierze od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów spowodowane są zarówno przez czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzna. Wszelkie zmiany w barwie zęba jak na przykład kropki czy plamy powinny być jak najszybciej skonsultowane ze stomatologiem. Przebarwienia zębów po kawie, papierosach, jedzeniu czy innych napojach są łatwiejsze do eliminacji. Jeśli mamy do czynienia ze zmianą koloru po lekach czy w wyniku fluorozy, nie sprawdzą się domowe sposoby. Na czym polega skuteczne usuwanie przebarwień na zębach?
Przyczyny powstawania przebarwień na zębach
Zęby mają swoją barwę, która często z biegiem czasu się zmienia. Wpływ na to mają różne przyczyny, związane zarówno z genami, jak i z tym, jaką dietę prowadzimy. Ze względu na charakter przebarwień, przyczyny ich powstawania można podzielić na wie grupy:
- Przyczyny wewnętrzne to takie, które działają na ząb od zewnątrz. Są to głównie barwniki, które dostają się do jamy ustnej razem z jedzeniem, napojami, lekami czy używkami. Powodują one przebarwienie cienkiej błonki pokrywającej zęby oraz powierzchownych warstw szkliwa, dlatego są łatwiejsze do usunięcia.
- Przyczyny zewnętrzne natomiast obejmują wszystko to, co związane jest z naszym stylem życia oraz dietą, jaką stosujemy.
Powodami przebarwień mogą być między innymi: kamień nazębny, tytoń, pewne rodzaje pokarmów, płukanki i niektóre leki. Większość zewnętrznych przebarwień można usunąć za pomocą specjalistycznego czyszczenia, szczotkowania zębów, płukanek wybielających, korekty powierzchni koron i korzeni lub specjalistycznego wybielania zębów.
Palenie tytoniu
Za główną przyczynę powstawania przebarwień na zębach powodowanych przez czynniki zewnętrzne jest bez wątpienia palenie papierosów. Takie przebarwienia najczęściej mają brązowo-czarny kolor. Intensywność takich przebarwień zależy w głównej mierze od ilości spalanej nikotyny jak i jej rodzaju. Niewielkie przebarwienia powstałe wynikłe z palenia tytoniu możemy usunąć samemu, podczas dokładnego szczotkowania zębów odpowiednimi środkami. Natomiast przebarwienia bardziej intensywne, wymagają już profesjonalnego czyszczenia powierzchni zębów w gabinecie stomatologicznym.
Dieta
Przyczyną pojawiających się przebarwienia na zębach bardzo często również jest dieta, to jakie produkty spożywamy. Picie dużej ilości kawy, szczególnie czarnej, jak i herbaty ma duży wpływ na barwę naszych zębów. Żółte lub brązowe przebarwienia na zębach powstają często po kawie, herbacie lub napojach typu cola. Jedzenie także powoduje zmianę koloru zębów, do najczęściej wymienianych należą borówki i czarna porzeczka. Wielkość i intensywność przebarwień w dużej mierze zależy także od ilości spożywanych produktów, jak i od jakości codziennej higieny jamy ustnej. Pozytywną wiadomością jest to, że tego rodzaju przebarwienia bardzo łatwo można oczyścić podczas piaskowania powierzchni zębów.
Produkty jakie mogą również obniżyć estetykę szkliwa są między innymi: czerwone wino, soki owocowe, coca-cola, niektóre przyprawy takie jak curry, kurkuma, czerwona papryka, cynamon oraz barwiące owoce i warzywa jak na przykład jagody czy buraki,
Leki
Charakterystycznymi przebarwieniami po lekach są żółte lub brązowe plamy na zębach najczęściej na szyjce przy dziąśle, powstałe po podawaniu tetracyklin. Intensywność plamek zależy od dawki i czasu trwania kuracji. Przebarwienia zębów po lekach są typowe przy dłuższym stosowaniu płukanek zawierających chlorheksydynę. Powstają wtedy żółtobrązowe lub czarne plamki. Podobne efekty powodują takie składniki jak cetylopirydyna, sanguinaryna i listeryna.
Uwarunkowania genetyczne
Mało kto wie, ale to jaki kolor mają nasze zęby, jest uwarunkowane genetycznie. Niektóre osoby dziedziczą naturalnie białą kość i jak nietrudno się domyślić u nich osiągnięcie śnieżnobiałego, idealnego uśmiechu jest bardzo łatwe do uzyskania. Inni natomiast posiadają kość ciemniejszą, w odcieniach żółtych i kremowych.
Z upływem lat szkliwo staje się niestety coraz bardziej przezroczyste, jest mocniej narażone na niszczenie przez kwasy dostarczane wraz z pożywieniem. Szkliwo także z wiekiem staje się bardziej delikatne i podatne na zużywanie się podczas żucia. To wszystko powoduje, że przebarwienia na zębach powstałe w wyniku przyczyn zewnętrznych są bardziej widoczne.