DentalPro
Blog
Gabinet stomatologiczny

Stomatologia dziecięca – Dlaczego należy leczyć zęby mleczne?

Leczenie zębów mlecznych u dzieci jest wbrew pozorom wielu rodziców bardzo ważne. Rodzice małych pociech często uważają, że skoro zęby mleczne są tylko zębami tymczasowymi, to nie wymagają leczenie. Nic bardziej mylnego! Zęby mleczne odgrywają ważną rolę w rozwoju prawidłowego zgryzu. Utrzymują miejsca zębów stałych oraz wskazują im kierunek wyrastania. Im wcześniej zdiagnozujemy próchnicę na zębach mlecznych, tym lepiej, ponieważ możemy zapobiec późniejszych problemów z zębami stałymi. Dlatego, jeśli zauważysz na zębach dziecka przebarwienia czy też zmiany struktury zęba, nie zwlekaj i koniecznie umów wizytę u dobrego stomatologa.

Leczenie zębów mlecznych – metody

Mali pacjenci potrzebują regularnych wizyt w gabinecie stomatologii dziecięcej, w trakcie których stomatolog dokona oceny stanu uzębienia i przeprowadzi podstawowe zabiegi profilaktyczne. To one pozwolą zachować zdrowie jamy ustnej i piękny uśmiech. Współczesna stomatologia umożliwia bezbolesne i bezpieczne leczenie mleczaków. Teraz Twoje dziecko nie musi bać się wizyt u dentysty, wręcz przeciwnie, może to być dla niego ciekawa rozrywka.
Jak najlepiej zadbać o zęby mleczne Twojego dziecka? Poznaj kilka prostych technik, które uchronią malucha przed pojawieniem się próchnicy i niechcianych ubytków.

Fluoryzacja

Zabieg fluoryzacji możemy wykonać u dzieci, jak i u dorosłych. Natomiast u pacjentów z zębami mlecznymi fluoryzacja ma nieco większe znaczenie głównie ze względu na ich problemy z utrzymaniem odpowiedniej higieny jamy ustnej. Fluor w dużej mierze wzmacnia szkliwo zębów i działa przeciwpróchniczo, dzięki czemu jest pomocny w zachowaniu zdrowych zębów u małych pacjentów.

Przebieg zabiegu fluoryzacji

Fluoryzacja trwa zaledwie kilka minut i jest bezbolesna, co ma ogromne znaczenie w niwelowaniu często panicznego strachu małego pacjenta przed wizytą u dentysty. W trakcie zabiegu higienistka stomatologiczna bądź lekarz dentysta na oczyszczone zęby nakłada specjalny preparat zawierający wysokie stężenie aktywnego fluoru. Najczęściej ma on postać żelu lub pianki smakowej, aby przeprowadzany zabieg, był bardziej atrakcyjny dla dziecka.

Plusy fluoryzacji:

 • fluor hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy,
 •  fluoryzacja wzmacnia szkliwo i wspomaga proces jego remineralizacji, odtwarzając je w przypadku drobnych ubytków,
 •  fluor tworzy ochronną powłokę na zębach, która skutecznie chroni zęby przed szkodliwym działaniem kwasów,
 •  zabieg fluoryzacji w znaczny sposób ogranicza przywieranie kamienia nazębnego,
 •  zabiegi fluoryzacji u najmłodszych pacjentów wzmacnia uzębienie na całe dorosłe życie.

Lakowanie zębów mlecznych

Lakowanie zębów to inaczej uszczelnianie naturalnych bruzd, które znajdują się na zębach trzonowych i przedtrzonowych. Zabieg lakowania zapobiega powstawaniu próchnicy i polega na oczyszczaniu oraz bezbolesnym pokryciu bruzd zęba lakiem szczelinowym.

Zabieg, jakim jest lakowanie, jest całkowicie bezbolesny. Lakowanie zębów zazwyczaj przeprowadza się pomiędzy 6, a 12 rokiem życia, natomiast najlepiej udać się do gabinetu stomatologicznego zaraz po wyrżnięciu się zębów trzonowych (zęby nie są jeszcze zaatakowane przez próchnicę).

Lapisowanie mleczaków

Lapisowanie zębów mlecznych, pozwala na skuteczne leczenia próchnicy. Metoda lapisowania polega na pokryciu mleczaków azotanem srebra. Zabieg lapisowania wzmacnia tkankę zębów i działa bakteriobójczo, dzięki czemu hamuje rozwój próchnicy. Lapisowanie stosuje się zazwyczaj w przypadkach, gdzie ubytek jest tak duży i istnieje ryzyko, że wypełnienie mogłoby się nie utrzymać. Choć zabieg nie leczy próchnicy, ale ją spowalnia i hamuje rozwój ubytków, co z kolei umożliwia zachowanie zębów mlecznych, tak aby, jak najdłużej utrzymywały miejsce dla zębów stałych.

Przedwczesna utrata zębów mlecznych, ma ogromnie negatywny wpływ na stałe już uzębienie. Konsekwencjami wczesnego wypadnięcia zębów są między innymi:

 •  opóźnienie lub uniemożliwienia wyrośnięcia zęba stałego,
 •  wady zgryzu oraz wymowy,
 •  zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych,
 •  skrócenie łuku zębowego i zamknięcie przestrzeni dla zębów stałych,
 •  nieprawidłowe formowanie się zawiązków zębów stałych,
 •  zmiany w kolejności oraz miejscu wyrastania zębów stałych.

Zęby mleczne wbrew różnym opiniom należy leczyć. Próchnica w szybkim tempie atakuje kolejne zęby. Warto zadbać o systematyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym, tak, aby nie dopuścić do bólu zęba, który ma kluczowy wpływ na podejście dziecka do leczenia w życiu dorosłym. To my dorośli kształtujemy światopogląd małego człowieka, jesteśmy dla niego wzorem. To my dorośli odpowiadamy za jego zdrowie. Wizyta na fotelu stomatologicznym w DentalPro jest bezstresowa i przyjemna dla Maluchów, jak i ich Rodziców.

Umów się na wizytę!

Przyjdź do naszego gabinetu i przekonaj się jak szybko możesz uzyskać nowy wspaniały uśmiech!