DentalPro
Blog
Gabinet stomatologiczny

Zdrowe zęby – dlaczego są tak istotne?

Pytanie, dlaczego zęby są tak ważne, wydaje się banalne, natomiast nie każdy z nas wie, że o zęby powinniśmy dbać nie tylko ze względów estetycznych. Zęby służą nam przede wszystkim do jedzenia, a dokładniej do rozdrabniania stałych części pokarmu, ale również są niezbędne do poprawnego mówienia, ponieważ ich obecność także ma wpływ na to, jak brzmią wypowiadane przez nas słowa. Zadbane zęby poprawiają komfort życia.

Warto jednak podkreślić, że jeśli mowa o prawidłowej higienie jamy ustnej, powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, że regularność i systematyczność, jeśli chodzi o szczotkowanie zębów, jest bardzo ważna.

Zdrowe zęby mają wpływ na zdrowie całego organizmu

Pierwszym i zarazem najważniejszym powodem, dlaczego należy odpowiednio zadbać o kondycje naszych zębów, jest zdrowie. Właściwa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u dobrego stomatologa pozwalają na utrzymanie dobrego zdrowia zębów i dziąseł. Jednak w ten sposób pośrednio dbamy też o kondycję całego organizmu, ponieważ choroby zębów bywają często przyczyną innych chorób np. problemów z układem pokarmowym, krwionośnym itd. Dlatego też chcąc zachować zdrowie, zadbajmy odpowiednio o zęby.

Wygląd

Zadbane i zdrowe zęby prezentują się bardzo atrakcyjnie, natomiast zaniedbane mogą szpecić nawet najpiękniejszą twarz. Pamiętając o tym, że uśmiech jest naszą pierwszą wizytówką, postarajmy się, by był możliwie jak najpiękniejszy.

Obecnie zębom i zgryzowi poświęca się o wiele więcej uwagi niż kiedyś. Nie wystarczy już jedynie dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, a w razie potrzeby zaplombować zęba lub leczyć go kanałowo. Żyjemy w czasach, w których uroda jest bardzo ważnym aspektem, a zdrowe zęby są podstawowym elementem wizerunku atrakcyjnego człowieka. Dlatego też powinny być one kompletne, śnieżnobiałe, proste i najlepiej, żeby dawały efekt jak najbardziej pełnego uśmiechu.

Samopoczucie

Zdrowe zęby to podstawa dobrego samopoczucia. Gdy są zadbane zęby i piękne, to nie czujemy bólu, nie mamy problemu z jedzeniem i piciem czegokolwiek i nie dręczy nas nieświeży oddech, który u osób z poważnymi problemami w jamie ustnej potrafi zwalać z nóg. Piękny uśmiech jest ważny w kontaktach z drugą osobą, bo świadczy o naszym podejściu do własnej higieny i do zdrowia. Dobre samopoczucie związane z zębami wynika również z faktu, że zdrowa jama ustna pozwala na trwanie z nami przez bardzo długi czas. Znaczy to tyle, że na prawdopodobnie jeszcze na emeryturze będziemy mogli cieszyć się własnymi zębami, jeżeli oczywiście będziemy o nie odpowiednio dbać. Świadomość tego faktu może być bardzo pocieszająca i dająca mnóstwo energii do działania i cieszenia się z tego, że nie odpychamy nikogo naszym wyglądem. Zawsze warto dbać o siebie i o swoje zęby, bo one są podstawą dobrego zdrowia i przyjemnego samopoczucia.

Komfort

Ciągłe kontrolowanie mimiki twarzy i ukrywanie zębów podczas uśmiechu na pewno jest bardzo uciążliwe i męczące. Takie defekty, chociażby jak ubytki w uzębieniu, żółty, szary odcień, czarne plomby, czy zniszczone dziąsła pozbawiają nas komfortu podczas rozmowy, czy spontanicznego uśmiechu. W sposób nerwowo kryjemy zęby, których stan pozostawia niestety wiele do życzenia. Natomiast w przypadku próchnicy bądź niewyleczonych ubytków do nieestetycznego wyglądu dochodzi jeszcze nieprzyjemny zapach z ust.

Osoby dbające o swoje zęby czują się lepiej nie tylko fizycznie, ale też psychicznie. Częściej się uśmiechają, mają więcej pewności siebie i wyższe poczucie własnej wartości.

Pamiętaj, aby niezależnie od wieku, zachować higienę jamy ustnej. Jest to nie tylko istotne ze względów estetycznych, ale może również uchronić przed poważnymi chorobami jamy ustnej oraz całego organizmu.

Regularne szczotkowanie nie powinno ograniczać się jedynie do zębów, lecz obejmować także język, dziąsła i podniebienie. Kompleksowe czyszczenie zębów gwarantuje nie tylko usunięcie wszelkich pozostałości po jedzeniu, ale również zmniejsza w znacznym stopniu ilość bakterii w jamie ustnej.

Umów się na wizytę!

Przyjdź do naszego gabinetu i przekonaj się jak szybko możesz uzyskać nowy wspaniały uśmiech!