Paradontoza- choroba przyzębia
Paradontoza, czyli zapalenie przyzębia to dziedziczna choroba. W Polsce aż około 70 procent osób cierpi na to schorzenie. Głównie są to osoby po 45 roku życia. Jeżeli chorują na paradontozę nasi rodzice lub dziadkowie, koniecznie pamiętajmy o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym!
Czym jest paradontoza?
Jest to zapalenie przyzębia, czyli drugie zaraz po próchnicy schorzenie jamy ustnej, na które cierpią Polacy. Przede wszystkim dotyka osób po 45 roku życia, jednak zdarzają się przypadki, że chorują dużo młodsze osoby. Problem często jest bagatelizowany i niezauważany, ponieważ rozwija się bardzo powoli i nie daje widocznych skutków od razu. Nieleczona paradontoza prowadzi do rozpulchniania i krwawienia dziąseł, a w późniejszym etapie do rozchwiania, a nawet wypadania zębów.
Typy i przyczyny paradontozy
Wyróżniamy cztery rodzaje zapalenia przyzębia:
-gwałtownie postępujące (początek choroby ok. 20 roku życia, problem dotyka nie tylko zapalenia dziąseł, ale także zanik kości wyrostka zębodołowego),
-typowe (najbardziej powszechne, dotyka trzony zęba i siekacze),
-młodzieńcze (bardzo szybki rozwój choroby, dotyka osoby nawet w okolicy 13 roku życia i prowadzi do zaniku kości),
-przedpokwitaniowe (choroba dotyka dzieci, występuje nawet u czterolatków).
Główne powody rozwoju paradontozy.
Na przyczyny powstawania zapalenia przyzębia wskazuje się kilka powodów. Jednak główne z nich to nieprawidłowa higiena jamy ustnej i niewłaściwe szczotkowanie zębów. Kolejnym powodem wskazywanym przez stomatologów jest obecność kamienia nazębnego i płytki nazębnej. Zapalenie przyzębia może pojawić się także na skutek urazu mechanicznego lub infekcji w jamie ustnej. Rozwijające się bakterie tworzą nisze i ubytki w dziąsłach, co prowadzi do rozchwiania zębów. Rozwojowi choroby sprzyjają podrażnione dziąsła, nieprawidłowe wypełnianie zębów, oddychanie przez usta oraz palenie papierosów. Należy do najważniejszych przyczyn zakwalifikować także upośledzony układ odpornościowy nieprawidłowy skład śliny oraz czynniki genetyczne.
Objawy paradontozy.
Pierwszymi objawami, które często są zaniedbywane to krwawienie z dziąseł oraz niewielka bolesność. Poprzez migrowanie bakterii do przestrzeni międzyzębowych i kieszonek dziąsłowych rozpoczynają się procesy gnilne, co prowadzi do nieprzyjemnego zapachu z ust. Po czym dochodzi do odsłonięcia korzeni zębów, a to z kolei do ich rozchwiania.
Niepokojące objawy, po których należy udać się do gabinetu stomatologicznego:
-nieprzyjemny zapach i posmak w ustach,
-ruszanie się zębów,
-odsłanianie się szyjek zębowych,
-nadwrażliwość zębów na zmiany temperatur,
-obrzęki i podrażnienia dziąseł,
-wysunięcia zębów,
-szpary między zębami.
Leczenie paradontozy.
Pierwsze objawy należy jak najwcześniej zgłosić do lekarza stomatologa, który postawi diagnozę i dopasuje indywidualny program leczenia. Skuteczność powodzenia zależy oczywiście od etapu rozwoju choroby, na którym zgłosi się pacjent. Przede wszystkim należy zacząć od skutecznego i efektywnego szczotkowania zębów i dbania o higienę jamy ustnej. Oprócz czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i zębów ważne jest, aby usunąć nagromadzony kamień nazębny i płytkę nazębną.
W przypadku zaawansowanej paradontozy proces leczenia jest dużo bardziej skomplikowany, Najpierw należy zadbać o zlikwidowanie dyskomfortu, jakim jest ból i wdrożyć system leczenia, który spowolni proces utraty chwiejnych zębów.
Zapobieganie paradontozie.
Jeżeli chcemy uchronić się przed zapaleniem przyzębia, należy regularnie odwiedzać stomatologa i decydować się na przeglądy dentystyczne w celu jak najwcześniejszego wykrycia zmian. Niestety czasami paradontoza pojawia się, nawet kiedy odpowiednio dbamy o higienę jamy ustnej. Należy pamiętać, iż jest to choroba dziedziczna, zatem warto zapytać rodziców lub dziadków, czy cierpią na to schorzenie. Przeciwdziałanie paradontozie to także regularne usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie dentystycznym. Najbardziej popularna metoda to piaskowanie. Wyróżniamy skaling naddziąsłowy (najczęściej wykonywany zabieg) oraz skaling poddziąsłowy, co pozwoli wydobyć nagromadzony kamień spod dziąseł. Ważną rolę odgrywa także odpowiednia dieta. Należy unikać używek (papierosy, kawa) oraz dieta powinna być uboga w cukry proste.