Leczenie pod mikroskopem - Stomatolog Gdańsk Ujeścisko Chełm Łostowice Orunia, Gdynia Redłowo Orłowo Witomino Pogórze Obłuże Oksywie
Mikroskop w stomatologii pojawił się stosunkowo niedawno i jest jedną z wielu nowoczesnych metod, które są w ostatnim czasie wykorzystywane do leczenia zębów. Przewaga wykorzystania mikroskopu polega na powiększeniu i oświetleniu pola zabiegowego przez co daje dentyście, właściwie zlokalizować wcześniej niewykrywalnych struktur, i prawidłowo opracować poszczególne kanały zęba. Przydatność mikroskopu w stomatologii najlepiej ilustruje motto Profesora Kim’a z Pensylwanii – pioniera leczenia mikroskopowego, które brzmi “Można leczyć tylko to co widać”.
Widzenie w powiększeniu, jakie zapewnia mikroskop, pozwala na:
- usunięcie z kanałów złamanych fragmentów narzędzi endodontycznych, starych cementów wypełniających kanał oraz wkładów koronowo-korzeniowych
- odnalezienie i leczenie głównych oraz dodatkowych kanałów korzeniowych zęba i ich odgałęzień
- udrożnienie bardzo wąskich lub niedrożnych kanałów korzeniowych
- zamknięcie perforacji korzenia zęba
- leczenie resorpcji korzeni zęba
Jak przebiega leczenie kanałowe w mikroskopie?
Dla pacjenta, leczenie pod mikroskopem nie odbiega wiele od tradycyjnego leczenia kanałowego. Lekarz otwiera ząb aby mieć dostęp do kanałów. Mikroskop wówczas umieszczony jest na specjalnym wysięgniku i znajduje się tuż nad głową pacjenta co umożliwia dentyście wgląd do wnętrza zęba. Powiększenia jakie daje mikroskop gwarantuje uzyskanie maksymalnej precyzji i zwiększa skuteczność zabiegu.
Dlaczego warto leczyć zęby pod mikroskopem?
W trosce o każdy ząb pacjenta warto i należy walczyć! Leczenie kanałowe to metoda leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Leczenie zaczyna się od usunięcia chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba. Kolejnym krokiem jest poszerzenie mechaniczne kanałów przy pomocy specjalistycznych narzędzi endodontycznych. Czasami jednak zdarza się, że zainfekowany ząb ma nietypową budowę anatomiczną, kanały są wąskie, zarośnięte a korzenie zakrzywione. Dodatkowo leczenie może zostać powikłane przez złamanie narzędzia endodontycznego, perforację lub nie odnalezienie dodatkowych kanałów. W takich przypadkach niezbędne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego z wykorzystaniem mikroskopu stomatologicznego. We wszystkich tych przypadkach mikroskop znacznie zwiększa szanse na prawidłowe wyleczenie, a zęby które były skazane na ekstrakcję mogą prawidłowo funkcjonować przez długie lata.