Leczenie ortodontyczne - Stomatolog Gdańsk Ujeścisko Chełm Łostowice Orunia, Gdynia Redłowo Orłowo Witomino Pogórze Obłuże Oksywie

Etapy leczenia ortodontycznego

 • 1. Konsultacja ortodontyczna
 • 2. Przedstawienie planu leczenia
 • 3. Rozpoczęcie właściwego leczenia
 • 4. Wizyty kontrolne
 • 5. Faza retencji

Konsultacja ortodontyczna

Podczas pierwszej wizyty ortodonta przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem w celu jak najpełniejszego zrozumienia przyczyn zgłoszenia się na wizytę oraz zapoznania się z potrzebami i oczekiwaniami pacjenta. Pozwoli to na opracowanie indywidualnego planu leczenia, będącego wstępem do osiągnięcia właściwego wyniku leczenia. Kolejnym etapem, koniecznym do zaplanowania leczenia, jest wykonanie szczegółowego badania zgryzu oraz czynności mięśni, pobranie wycisków do gipsowych modeli diagnostycznych uzębienia. Dodatkowo wykonywane są zdjęcia fotograficzne uzębienia, dołączane następnie do dokumentacji cyfrowej pacjenta. W celu przeprowadzenia pełnej analizy warunków gryzowych konieczne jest również wykonanie badań RTG.

Przedstawienie planu leczenia

Podczas drugiej wizyty pacjent jest informowany o wynikach badań oraz o przeprowadzonej analizie zgryzu, warunków kostnych, profilu twarzy, oraz przedstawienie indywidualnego planu leczenia, uwzględniającego przebieg i przewidywany czas trwania leczenia. Jest to również moment przeznaczony na odpowiedzenie na ewentualne pytania pacjenta oraz, po zaakceptowaniu przez pacjenta planu leczenia, na podjęcie decyzji o terminie rozpoczęcia właściwego leczenia.

Rozpoczęscie właściwego leczenia

Pierwszym elementem tej wizyty jest, w zależności od rodzaju zaplanowanego leczenia, wydanie pacjentowi aparatu ruchomego lub założenie aparatu stałego. Są to zabiegi bezbolesne. Następnie ortodonta przedstawia pacjentowi wszelkie wskazania i konieczne porady. Do rozpoczęcia leczenia niezbędne jest, aby zęby były wyleczone, bez osadu i kamienia nazębnego, a dziąsła bez oznak stanu zapalnego. Leczenie aparatami stałymi trwa około dwóch lat.

Wizyty kontrolne

Wizyty kontrolne odbywają się z różną częstotliwością w zależności od zastosowanej metody leczenia i indywidualnych potrzeb pacjenta: – Aparaty ruchome – co 2-4 miesiące – Aparaty stałe – co 4-5 tygodni. Celem tych obligatoryjnych wizyt jest kontrola przebiegu leczenia oraz aktywacja aparatów.

Faza retencji

Ostatnim etapem leczenia, równie istotnym, bo stabilizującym osiągnięte wyniki i zapobiegającym nawrotowi wady, jest faza retencji. W przypadku leczenia aparatem ruchomym funkcję aparatu retencyjnego spełnia dotychczas użytkowany aparat ortodontyczny bez aktywowania. W sytuacji leczenia aparatem stałym, po zdjęciu aparatu, oczyszczeniu zębów kleju i wypolerowaniu, pacjent otrzymuje ruchomą, akrylową płytkę retencyjną na zęby górne oraz cieniutki drucik przyklejany do wewnętrznej powierzchni zębów dolnych.

Aparaty stałe

Aparaty stałe to urządzenia składające się z różnego rodzaju zaczepów (zamków i pierścieni) osadzanych za pomocą specjalnych klejów na stałe na powierzchni zębów. Zaczepy te stanowią umocowanie dla sprężystych drutów, będących właściwym źródłem siły działającej na zęby. Dzięki temu, iż aparaty stałe wywierają siłę bez przerwy przez cały okres leczenia, pozwalają na osiągnięcie właściwych planowanych  efektów leczenia.

W zależności od potrzeb leczniczych i estetycznych pacjenta polecane są różne rodzaje zamków ortodontycznych:

 • Metalowe – precyzyjne, tańsze, dające możliwość urozmaicania wizerunku poprzez użycie kolorowych gumek utrzymujących łuk, oraz zastosowanie w niektórych przypadkach specjalnego typu zamków o wyjątkowo małych rozmiarach.
 • Estetyczne – ceramiczne (w kolorze zęba) lub z czystego monokrystalicznego szafiru (jedyne całkowicie przezroczyste zamki), mniej widoczne, lecz o mniejszej wytrzymałości mechanicznej.

Aparaty ruchome

Aparaty ruchome to aparaty które pacjent może samodzielnie założyć lub wyjąć z jamy ustnej. W zależności od rodzaju leczonej wady zgryzu stosowane są różne modyfikacje aparatów ruchomych.

Aparat ruchomy zawiera następujące elementy:

 • Płyta akrylowa w kolorze wybranym przez pacjenta,
 • W zależności od typu aparatu druciane elementy utrzymujący aparat ortodontyczny,
 • Części będące źródłem siły działającej na zęby czyli śruby, sprężyny.

Najwłaściwszym momentem ich stosowania jest okres wzrostu dzieci i młodzieży. Czas leczenia aparatami ruchomymi i jego skuteczność są uzależnione od rodzaju wady, wieku pacjenta oraz współpracy pacjenta z lekarzem. Aby oczekiwać pozytywnych wyników leczenia dziecko musi przestrzegać obowiązujących zasad stosowania aparatów ruchomych: czasu noszenia i sposobu korzystania z aparatu.

Systemy samoligaturujące

Systemy samoligaturujące to nowoczesne systemy ortodontyczne umożliwiające wyraźne skrócenie czasu trwania zarówno poszczególnych wizyt, jak i całego leczenia! Unikalna budowa zamków zapewnia zminimalizowanie nieprzyjemnych odczuć dla pacjenta oraz sprzyja utrzymaniu idealnej higieny jamy ustnej.

Leczenie aparatami stałymi może być prowadzone zarówno u dzieci jak i osób dorosłych, bez ograniczeń wiekowych.

Zamki samoligaturujące występują także w wersji metalowej i estetycznej.

Mikroimplanty ortodontyczne

Mikroimplanty ortodontyczne, zwane również miniimplantami, to niewielkich rozmiarów śruby ortodontyczne. które umieszcza się tymczasowo w kości szczęki lub żuchwy. Zabieg wszczepienia mikroimplantów jest bezbolesny, przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym.
Zastosowanie mikroimplantów w ortodoncji pozwala na skrócenie czasu leczenia, precyzyjną kontrolę przesuwania się zębów, zapewnia lepsze wyniki leczenia oraz wspaniały efekt estetyczny. Mikroimplanty usuwa się po zakończonym leczeniu ortodontycznym.

Profilaktyka ortodontyczna

Profilaktyka ortodontyczna polega na uwzględnianiu w wychowaniu dziecka czynników wpływających korzystnie na prawidłowy rozwój i wzrost zębów i szczęk oraz eliminowaniu czynników szkodliwych. Ten rodzaj leczenia przeznaczony jest głównie dla rodziców (porady) i małych dzieci.
W tej fazie leczenia wizyty polegają na ocenie przez ortodontę zgodności postaci zgryzu u dziecka z normą dla jego wieku oraz prawidłowości funkcji takich jak: oddychanie, mowa, sposób połykania. W przypadku nieprawidłowości ortodonta zaleca wykonywanie odpowiednich ćwiczeń lub leczenie prostymi aparatami.

Higiena

Aparat stały utrudnia oczyszczanie zębów, ponieważ wymaga większej staranności w dotarciu do wszystkich powierzchni zębów i elementów aparatu. Należy pamiętać, że sama obecność aparatu na zębach nie powoduje próchnicy. Jednak przy niedokładnym oczyszczaniu zębów łatwo będzie dochodziło do odkładania się płytki bakteryjnej co zwiększa ryzyko próchnicy.
Mycie zębów zalecane jest nie tylko rano i wieczorem, ale po każdym głównym posiłku. Po mniejszych przekąskach możemy przepłukać jamę ustną wodą lub płynem do płukania (np. OrthoKin).
Do czyszczenia zalecamy specjalne szczotki ortodontyczne oraz szczoteczki jednopęczkowe . Przydatne są również specjalne nici dentystyczne oraz irygator wodny. Jest to urządzenie, które pod ciśnieniem podaje strumień wody i poprzez to istnieje możliwość wypłukania zalegających resztek pokarmowych. Można również używać szczoteczek elektrycznych ze specjalną końcówką ortodontyczną.

Co 3-4 miesiące zalecane jest profesjonalne czyszczenie zębów ultradźwiękami, piaskowanie oraz fluoryzacja specjalnym preparatem zabezpieczającym przed próchnicą.

Szczotkowanie zębów
Szczoteczka ortodontyczna posiada specjalnie wyprofilowany rowek co ułatwia dotarcie do powierzchni zębów z aparatem
Szczoteczki jednopęczkowe służą do oczyszczania trudno dostępnych miejsc (szczególnie części zęba pod łukiem gdzie nie jesteśmy w stanie dotrzeć zwykłą szczotką). Idealnie nadają się też do mycia drobnych elementów aparatu takich jak zamki czy pierścienie.

Użycie nitki dentystycznej
Najwygodniej jest użyć specjalnej nitki dentystycznej przeznaczonej do aparatów ortodontycznych. Posiada ona utwardzone końcówki, które ułatwiają manipulacje pod łukiem aparatu.

Mity w ortodoncji

Istnieje dużo mitów dotyczących leczenia ortodontycznego aparatami stałymi. Pierwszym z nich jest obawa przed próchnicą.

W rzeczywistości u pacjentów leczonych aparatem stałym próchnicę spotykamy o wiele rzadziej niż normalnie. Wiąże się to z tym ,że pacjenci przychodzą na wizyty raz w miesiącu i są pod stałą opieką lekarza ortodonty, dodatkowo aparaty stałe wymagają bezwzględnie dobrej higieny jamy ustnej. Często dopiero po założeniu aparatu nasi pacjenci dowiaduj ą się jak właściwie szczotkować i nitkować zęby, a stosując się do naszych rad z pewnością nie mają problemów z próchnicą.

Inną, równie częstą obawą jest strach przed uszkodzeniem szkliwa podczas zakładania lub zdejmowania aparatu. Nie jest on niczym uzasadniony. Zamki przykleja się do powierzchni zębów przy pomocy specjalnego kleju. Zastosowanie tego kleju nie wymaga niszczenia szkliwa, a po zdjęciu aparatu zęby są oczyszczone z kleju i polerowane tak, że nie pozostaje najmniejszy ślad po aparacie.

Warto wiedzieć

 • 1. Jakie są główne przyczyny powstawania wad zgryzu?
 • 2. Jak i kiedy zapobiegać powstawaniu wad zgryzu?
 • 3. Kiedy należy zgłosić się z dzieckiem do ortodonty?
 • 4. Dlaczego leczenie dzieci jest ważne?
 • 5. Czy istnieją ograniczenia wiekowe leczenia ortodontycznego?
 • 6. Kiedy osoba dorosła powinna zgłosić się do ortodonty?
 • 7. Jakie korzyści daje leczenie ortodontyczne dorosłych?
 • 8. Jak należy się przygotować do leczenia ortodontycznego?
 • 9. Czy leczenie ortodontyczne jest bolesne?
 • 10. Czy w trakcie noszenia aparatu stałego należy zmienić nawyki higieniczne?
 • 11. Czy aparaty stałe mogą uszkadzać zęby?
 • 12. Czy użytkowanie aparatów stałych wiąże się ze zmianą diety?
 • 13. Czy konieczne jest założenie aparatów stałych na oba łuki zębowe?
 • 14. Czy istnieją aparaty niewidoczne?
 • 15. Co wpływa na efekt leczenia ortodontycznego?

1. Jakie są główne przyczyny powstawania wad zgryzu?
Wady zgryzu można podzielić na ogólne i miejscowe. Mogą być one nabyte i to właśnie one stanowiące najliczniejszą grupę, gdyż powstają w ciągu pierwszych lat życia dziecka. Do czynników prowadzących do nieprawidłowego ustawienia zębów należą: używanie nieprawidłowych smoczków, oddychanie przez usta, ssanie kciuka czy wargi, oraz przedwczesna utrata zębów mlecznych spowodowana urazami i przede wszystkim próchnicą. /Utrata zębów mlecznych przed okresem ich prawidłowej wymiany prowadzi do zahamowania wzrostu szczęk i spowodowanego brakiem wystarczającej ilości miejsca nieprawidłowego ustawienia zębów stałych.

2. Jak i kiedy zapobiegać powstawaniu wad zgryzu?
Na wady zgryzu należy zapobiegać już od pierwszych dni życia dziecka. Warto zwrócić uwagę na:

 • sposób i czas karmienia dziecka (piersią czy butelką),
 • stosowanie odpowiednich smoczków uspokajających,
 • wczesne wprowadzanie karmienia łyżeczką,
 • przyzwyczajanie dziecka do gryzienia i żucia twardych pokarmów.

Zadaniem trudnym, wymagającym cierpliwości, lecz niezwykle ważnym jest niedopuszczanie do powstawania złych nawyków i odzwyczajanie od nich (np. ssanie palca, warg, gryzienie ołówków itp.). Ze względu na znaczenie próchnicy w powstawaniu wad zgryzu szczególnej wagi nabiera dbałość o zęby mleczne od pojawienia się ich w jamie ustnej do samoistnej utraty.

3. Kiedy należy zgłosić się z dzieckiem do ortodonty?
Nie ma ściśle określonego przedziału wiekowego mówiącego, kiedy należy zacząć leczenie ortodontyczne. Jednak istnieją pewne sytuacje sygnalizujące, kiedy powinno zgłosić się z dzieckiem do ortodonty. Najważniejsze to:

 • przedwczesna utrata zębów mlecznych
 • nawyk ssania palca lub smoczka u dziecka powyżej 3 roku życia
 • wada wymowy
 • niechęć dziecka powyżej 3 roku życia do gryzienia twardych pokarmów
 • zmiany w wyglądzie twarzy dziecka niepokojące rodzica (np. asymetria twarzy, wyraźnie cofnięta lub wysunięta bródka)
 • odwrotne zachodzenie zębów – ząb dolny zachodzi na górny.

4. Dlaczego leczenie dzieci jest ważne?
Leczenie ortodontyczne dzieci jest bardzo ważne, ponieważ wady zgryzu wraz z wiekiem dziecka pogłębiają się. Krzywe zęby u dziecka mogą być źródłem jego kompleksów. Bardzo ważna jest też higiena jamy ustnej. Zły zgryz powoduje trudności w szczotkowaniu a to prowadzi do większej skłonności do próchnicy i chorób dziąseł) a nieprawidłowy zgryz sprzyja powstawaniu wad wymowy. Leczenie ortodontyczne u dzieci jest znacznie szybsze niż u dorosłych, a rozpoczęte w odpowiednim czasie niejednokrotnie pozwala na uniknięcie usuwania zębów stałych z powodu wskazań ortodontycznych i zapobieganie powikłaniom wad zgryzu.

5. Czy istnieją ograniczenia wiekowe leczenia ortodontycznego?
6. Leczenie ortodontyczne można rozpocząć w każdym wieku dobierając odpowiednie metody lecznicze. Istnieją jednak pewne warunki, aby rozpocząć leczenie. Konieczna jest jednak obecność wystarczającej ilości i jakości kości, brak ostrych stanów zapalnych przyzębia oraz wyleczenie wszystkich zębów, brak osadu i kamienia nazębnego.
7. Kiedy osoba dorosła powinna zgłosić się do ortodonty?
Pacjenci dorośli często decydują się na leczenie ortodontyczne ze względów estetycznych. To istotny powód, ale wymienia się również inne:

– ścieranie się zębów
– bóle głowy w okolicach skroni, uszu i karku niewiadomego pochodzenia
– trudności z szerokim otwieraniem ust i uczucie zmęczenia mięśni twarzy (zwłaszcza rano)
– wydłużanie się koron zębów
– tłoczenie się zębów (zwłaszcza w okresie wyrzynania się zębów ósmych)
– rozchwianie się zębów pojedynczych lub grup
– wrażenie szybkiego starzenia się twarzy w okolicach kątów ust.

8. Jakie korzyści daje leczenie ortodontyczne dorosłych?
Skutecznie przeprowadzone leczenie ortodontyczne dorosłych pacjentów zapewnia:

 • poprawę wyglądu i samopoczucia, a przez to większą pewność siebie
 • łatwiejsze oczyszczanie zębów, co zmniejsza skłonność do próchnicy, odkładania się kamienia nazębnego i paradontozy
 • poprawa jakości żucia, co ma bezpośredni wpływ na pracę przewodu pokarmowego
 • opóźnienie się starzenia twarzy
 • poprawa wymowy
 • likwidacja dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych oraz związanych z tym dolegliwości bólowych głowy
 • swobodny, pełny uśmiech.

9. Jak należy się przygotować do leczenia ortodontycznego?
Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego a zwłaszcza przed założeniem aparatu stałego, wszystkie zęby muszą być wyleczone, bez osadu i kamienia nazębnego a dziąsła bez objawów zapalenia (rozpulchnienie, zaczerwienienie, krwawienie, bolesność).

10. Czy leczenie ortodontyczne jest bolesne?
W przypadku leczenia aparatem stałym w pierwszych dniach po założeniu pacjent może odczuwać pewien dyskomfort, a nawet ból, szczególnie przy gryzieniu twardych pokarmów. Objawy te powinny jednak ustąpić w ciągu tygodnia od rozpoczęcia leczenia a przyzwyczajenie się do aparatu zajmuje zwykle kilka dni. Podobne odczucia, lecz o mniejszym natężeniu mogą wystąpić po aktywacji aparatu. Odstające elementy aparatu mogą drażnić błonę śluzową policzków i warg, ale znakomitym remedium na te uciążliwość jest specjalny wosk, który przykleja się do aparatu, a błona śluzowa szybko przyzwyczaja się do nowych warunków.

11. Czy w trakcie noszenia aparatu stałego należy zmienić nawyki higieniczne?
W przypadku użytkowania aparatów ruchomych sposób oczyszczania zębów nie odbiega od podstawowych zasad higieny. Aparat ruchomy należy czyścić osobną szczoteczką do zębów lub specjalną szczoteczką do protez, z użyciem pasty do zębów lub mydła w płynie. W przypadku czyszczenia zębów, do których przyklejony jest aparat stały wymagana jest większa dokładność. Wskazane jest również korzystanie, w odstępach kilkumiesięcznych, z profesjonalnego czyszczenia zębów i fluoryzacji w gabinecie.

12. Czy aparaty stałe mogą uszkadzać zęby?
Aparaty stałe nie powodują uszkodzeń zębów! Jedynie brak przestrzegania prawidłowych zasad higieny przez pacjenta, w nowych warunkach, może prowadzić do odwapnień szkliwa i rozwoju próchnicy.

13. Czy użytkowanie aparatów stałych wiąże się ze zmianą diety?
W początkowym okresie leczenia, bezpośrednio po założeniu aparatu stałego, w związku z wrażliwością zębów na nagryzanie, wskazane jest ograniczenie się do spożywania miękkich pokarmów. Podczas całego leczenia należy unikać pokarmów bardzo twardych, ciągnących i lepkich (szczególnie orzechów, gumy do żucia czy cukierków typu toffi). Pokarmy te mogą uszkadzać aparat, co wydłuża i komplikuje leczenie oraz utrudniać oczyszczanie zębów. Wybór zamków estetycznych wiąże się z koniecznością ograniczenia spożywania dużych ilości mocnej kawy, herbaty, niektórych soków (np. z czarnej porzeczki) i potraw (np. curry) oraz palenia papierosów. Produkty te sprzyjają tworzeniu się trudnego do usunięcia osadu.

14. Czy konieczne jest założenie aparatów stałych na oba łuki zębowe?
Ortodonta po przeanalizowaniu wyników badań, rodzaju wady zgryzu i zapoznaniu się z opinią pacjenta, podejmuje decyzję i stwierdza czy do osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów leczenia konieczne jest założenie aparatów na oba łuki zębowe.

15. Czy istnieją aparaty niewidoczne?
W grupie aparatów tradycyjnych nie ma aparatów stałych całkowicie niewidocznych. Są natomiast dostępne aparaty estetyczne z zamkami w kolorze zębów (ceramiczne) bądź całkowicie przezroczystymi (z czystego monokrystalicznego szafiru) oraz łuki w kolorze zębów.

16. Co wpływa na efekt leczenia ortodontycznego?
Na efekty leczenia wpływają:

 • rodzaj wady zgryzu
 • wiek pacjenta
 • rodzaj zastosowanego aparatu
 • poziom higieny jamy ustnej
 • regularność zgłaszania się na wizyty kontrolne w umówionych terminach.

Uśmiech w jeden dzień.

W dzisiejszej dobie mamy coraz mniej czasu. Życie nabiera tempa, wszystko dzieje się szybciej i nie mamy cierpliwości długo czekać […]

Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna zajmuje się uśmiechem pacjenta. Dzięki nowym materiałom i technikom stomatologicznym poprawiamy wrażenie estetyczne uśmiechu, a czasem nawet całkowicie […]

Medycyna estetyczna

W naszych gabinetach w Gdyni Redłowie, Pogórzu i Gdańsku Ujeścisko proponujemy zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Często sam nienaganny uśmiech, […]

Wybielanie zębów

Wybielanie, przeprowadzone w gabinecie stomatologicznym, jest najlepszym sposobem na jaśniejszy, ładniejszy uśmiech. Bielsze zęby poprawiają samopoczucie, powodują, że częściej się […]

Leczenie implantologiczne

Implanty zębów są powszechnie stosowaną metodą uzupełniania braków w uzębieniu. Implanty zębów to obecnie zdecydowanie najlepszy sposób wypełnienia luki po […]

Stomatologia Dziecięca

Szczególnie wiele czasu i cierpliwości rezerwujemy sobie na leczenie naszych najmłodszych pacjentów. Nasze gabinety stwarzają wiele możliwości zaspokajania dziecięcej ciekawości. […]

Gaz Rozweselający

Boisz się dentysty? Odczuwasz lęk przed znieczuleniem lub leczeniem? Myśl o wizycie na fotelu stomatologicznym jest dla Ciebie paraliżująca? NIE […]

Leczenie pod mikroskopem

Mikroskop w stomatologii pojawił się stosunkowo niedawno i jest jedną z wielu nowoczesnych metod, które są w ostatnim czasie wykorzystywane […]

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. Chirurgia stomatologiczna to również interdyscyplinarne połączenie leczenia endodontycznego, periodontologicznego i […]

Leczenie paradontozy

Zastosowanie Dürr Vector został stworzony do leczenia chorób przyzębia: Parodontozy Periimplantitis (zabiegi przy implantach) Ogólnie pojętej higieny jamy ustnej Zasada […]

Leczenie ortodontyczne

Etapy leczenia ortodontycznego 1. Konsultacja ortodontyczna 2. Przedstawienie planu leczenia 3. Rozpoczęcie właściwego leczenia 4. Wizyty kontrolne 5. Faza retencji […]

Diagnostyka RTG

Dzięki osiągnięciom z zakresu diagnostyki radiologicznej mamy możliwość wczesnego rozpoznania choroby lub sprecyzowania diagnozy oraz kontrolować przebieg leczenia stomatologicznego. Nasze gabinety […]

Profilaktyka i leczenie

Profilaktyka chorób przyzębia Usuwanie kamienia ultradźwiękami Skaling polega na rozkruszeniu i usunięciu kamienia oraz wypolerowaniu zębów do gładkości (polishing). Zabieg […]

Sprawdź Metamorfozy

W tym miejscu chcielibyśmy zaprezentować nasze prace. Zamieszczone poniżej zdjęcia “przed” i “po” najlepiej pokazują, jakie efekty osiągamy przy zastosowaniu […]