DentalPro
Blog
Gabinet stomatologiczny

Czym jest Diastema i jak ją leczyć?

Diastema, czyli przerwa między górnymi jedynkami, wynosząca więcej niż 2 milimetry szerokości. Przestrzeń między zębami jest problemem nie tylko natury estetycznej. Diastema często doprowadza do problemów z mową, wad zgryzu i chorób przyzębia. W związku z czym, w niektórych przypadkach likwidacja diastemy jest konieczna.

Rodzaje szpar między zębami

Wyróżnić możemy kilka rodzajów diastemy. Są to:

  •  Diastema równoległa – kiedy rozsunięte jedynki są ustawione równolegle,
  •  Zbieżna – gdy dolne końcówki zębów są skierowane do siebie, a korzenie są rozsunięte,
  •  Diastema rozbieżna – górne końcówki zębów skierowane od siebie, a korzenie zbliżone.

Przyczyny Diastemy

Powstanie szpar między zębami może być spowodowana przez wiele czynników, a w zależności od przyczyny powstania rozróżnia się następujące diastemy:

  •  Diastema prawdziwa – jest efektem przerostu lub niskiego przyczepu wędzidełka wargi górnej,
  •  Rzekoma – jest wynikiem braku górnych siekaczy bocznych (hipodoncja), ich mniejszym niż zazwyczaj rozmiarem bądź występowaniem zębów nadliczbowych (hiperdoncja),
  •  Diastema fizjologiczna – pojawia się u dzieci między 7. a 9. rokiem życia, przeważnie ma szerokość większą niż 2 mm, jest obserwowana przed wyrznięciem się stałych siekaczy bocznych.

Leczenie szpar między zębami – Diastema

Diastema prawdziwa zazwyczaj jest zamykana aparatem ortodontycznym, a wędzidełko (po wyrżnięciu się kłów stałych) podcina. Zdarza się tak, że jego włókna sięgają aż w głąb tkanek – wtedy należy je usunąć za pomocą lasera.
Wędzidełko najlepiej wyciąć po założeniu aparatu ortodontycznego. Jeśli usuniemy je wcześniej, może powstać blizna, która stanie się przeszkodą w zamknięciu przerwy. Najczęściej wędzidełko jest usuwane po zsunięciu zębów lub w trakcie leczenia aparatem.

Kolejnym rodzajem diastemy patologicznej jest diastema rzekoma, którą łatwo zdiagnozować na zdjęciu RTG. W zależności od fazy wady zgryzu, mamy do wyboru różne metody leczenia. Podjęcie decyzji zależy między innymi od występującej wady zgryzu, kształtu zębów czy oczekiwań pacjenta. Natomiast jeśli problemem są dwójki stożkowate, leczenie najczęściej polega na ich odbudowie (poszerzeniu i nadaniu właściwego kształtu) materiałem kompozytowym lub koroną protetyczną. Natomiast istniejąca już zamykanie diastemy jest ortodontycznie lub wykonywane przez odbudowę z kompozytu. Ząb dodatkowy należy usunąć chirurgicznie.

Niewielką diastemę oraz występujące przerwy między zębami można zamknąć między innymi przy pomocy licówek czy przy wykonaniu odbudowy kompozytowej. Przy leczeniu tego typu zaburzeń wymagana jest odpowiednia diagnostyka, tak by poszerzone zęby wyglądały estetycznie i proporcjonalnie w stosunku do sąsiednich zębów i twarzy. Trzeba pamiętać, że każdy z nas jest inny i wyjątkowy, więc każdy przypadek należy traktować indywidualnie.

Najbardziej inwazyjną, ale przynoszącą najskuteczniejsze efekty metodą jest wykonanie licówek. Są to bardzo cienkie porcelanowe płytki naklejane na przygotowane w odpowiedni sposób zęby. Projektuje się je indywidualnie dla pacjenta, co umożliwia ich doskonałe dopasowanie do budowy anatomicznej zęba. W pierwszym etapie konieczne jest delikatne zeszlifowanie powierzchniowej warstwy szkliwa, dzięki czemu uzyskuje się miejsce na licówkę, którą lekarz stomatolog przykleja za pomocą specjalnego kleju. Jest to metoda trwała, a efektem leczenia można się cieszyć przez wiele lat.

Dlaczego nie należy lekceważyć leczenia szpar między zębami?

Zazwyczaj zabieg zniwelowania szpary między zębami jest wymagany, aby nie dopuścić do problemów z mową. Diastema często jest przyczyną seplenienia, wad zgryzu oraz chorób przyzębia. Aby uniknąć dotkliwych konsekwencji, należy jak najszybciej wyeliminować nieprawidłowość anatomiczną. Możemy to zrobić na wiele różnych sposobów. Niezbędna jest oczywiście wizyta u specjalisty. Dobry stomatolog oceni przypadek i dostosuje najlepszy dla danego pacjenta sposób leczenia.

Jeżeli zmagasz się z diastemę, która dokucza Ci w jakikolwiek sposób lub po prostu chcesz się jej pozbyć, zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Gdyni Dental-Pro. Oferujemy profesjonalne leczenie diastemy. Mamy w tym doświadczenie i przede wszystkim znamy skuteczne metody leczenia.

Umów się na wizytę!

Przyjdź do naszego gabinetu i przekonaj się jak szybko możesz uzyskać nowy wspaniały uśmiech!