DentalPro
Blog
Gabinet stomatologiczny

Ból zęba – najczęstsze przyczyny

Za jeden z największych bóli, jaki człowiek może doświadczyć, uważany jest ból zęba. Ząb może boleć na kilka, a nawet kilkanaście sposobów. Występujący ból spełnia funkcje ostrzegawczą, jest sygnałem zagrożenia, a także sygnalizuje jak najszybszą wizytę u lekarza stomatologa. W dalszej części artykułu dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny bólu zębowego i jak go leczyć.

Próchnica

Ból zęba pojawia się wskutek zapalenia miazgi zęba. Jego przyczyną jest najczęściej
próchnica. Początkowo próchnica jest powierzchowna i obejmuje tkanki zewnętrzne: szkliwo oraz koronę zębową. Następnie bakterie docierają do zębiny i miazgi zębowej, powodując stan zapalny i ból. Miazga jest żywą tkanką i jeśli dojdzie do jej zakażenia, a nie podejmiemy leczenia, to obumiera. Ból zęba wynikający z zakażonej miazgi najczęściej pojawia się podczas schylania się, czy w pozycji leżącej, a także przy spożywaniu gorących napoi i pokarmów.

Przebyty uraz, a ból zęba

Najczęściej ból wynikający z przebytego urazu jest spowodowany pęknięciem lub uszkodzeniem zęba na przykład na skutek uderzenia. Nierzadko dochodzi również do uszkodzenia miazgi, a co za tym idzie doskwierającego bólu. W takim przypadku niezwłocznie należy udać się do specjalisty, jakim jest stomatolog.

Paradontoza oraz stan zapalny dziąseł

Kiedy, nawarstwiony kamień nazębny uciska dziąsła, powstają tzw. kieszonki przydziąsłowe, które z czasem mogą obnażyć korzenie zębów i stać się źródłem dyskomfortu. Należy też zwrócić uwagę, czy nie szczotkujemy zębów zbyt mocno.

Towarzyszący ból zęba, podczas nadwrażliwości

Nadwrażliwość zębów spowodowana jest odsłonięciem kanałów zębowych, które powinny być osłonięte szczelną warstwą szkliwa – chroni przed niepożądanym wpływem czynników zewnętrznych jak na przykład jedzenie. Bez tej ochrony unerwiona tkanka jest narażona na wszelkie uszkodzenia. Tym samym dochodzi do nadwrażliwości zębów.

Ból przy nadwrażliwości, często spowodowany jest takimi bodźcami jak:

  • termiczne – gorące i zimne napoje czy jedzenia oraz zimne powietrze
  • chemiczne – kwaśne napoje oraz jedzenia
  • osmotyczne – bardzo słodkie i słone jedzenie/ napoje
  • mechaniczne – zbyt mocne szczotkowanie zębów, nitkowanie zębów, zakładanie/ zdejmowanie protez oraz badanie stomatologiczne

Powstający ropień

Ropień pojawia się w zapaleniu miazgi i towarzyszy mu równie silny ból, co w przypadku próchnicy. Stan zapalny, który rozprzestrzenia się w okolicy miazgi zęba, może przechodzić na okostną, czyli błonę pokrywającą wszystkie kości (np. kości szczęki czy żuchwy). Zapalenie okostnej związane jest z wystąpieniem choroby dziąseł, brak podjęcia leczenie może spowodować rozkład i obumarcie miazgi zęba. A jak wygląda leczenie? Zaleca się przyjmowanie antybiotyków i leczenie kanałowe. W niektórych przypadkach, gdy nie da się uratować zniszczonego zęba, zapada decyzja o jego usunięciu.

Ból zęba po założeniu wypełnienia

Ból czy wrażliwość zęba po założeniu plomby może być spowodowany wieloma przyczynami. W niektórych przypadkach dyskomfort ten jest po prostu reakcją na proces naprawy zęba. W innych sytuacjach może być odczuwany dyskomfort, ponieważ wypełnienie potrzebuje czasu, aby się dostosować. Zdarza się również, że inny obszar zęba wymaga leczenia.

Wyrzynanie zębów mądrości

Do kolejnych możliwych przyczyn bólu zęba wyróżnia się również wyrzynanie ósemek.
Gdy zęby wyrzynają się pod złym kątem, bardzo często powodują stan zapalny, torbiele, przy czym doskwierają bardzo silne dolegliwości bólowe. W takim przypadku zęby najlepiej usunąć.

Ból zęba spowodowany przeziębieniem

Infekcje wirusowe są odpowiedzialne za obkurczanie naczyń krwionośnych, co może doprowadzić do miejscowego obniżenia odporności. Skutkiem jest większa podatność organizm na rozwój kolejnych infekcji czy też ognisk zapalnych, również tych w jamie ustnej.
W przypadku przeziębienia zatok często pacjenci odczuwają ból zębów i policzków.
Podczas infekcji górnych dróg oddechowych należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, gdyż zęby są bardziej narażone na powstanie próchnicy.

Umów się na wizytę!

Przyjdź do naszego gabinetu i przekonaj się jak szybko możesz uzyskać nowy wspaniały uśmiech!