Usuwanie zęba Gdynia

Umów się na wizytę

 

Gdynia-Redłowo – 58 66 222 66

Umów się na wizytę

 

Gdynia-Pogórze – 58 732 11 55

Usunięcie zęba (ekstrakcja) jest stosunkowo prostym zabiegiem chirurgicznym, często wykonywanym w gabinetach stomatologicznych. Przy obecnym stanie wiedzy medycznej oraz dzięki wysokiej jakości i skuteczności środkom znieczulającym, zabieg ten jest z zasady całkowicie bezbolesny.

Ekstrakcja poprzedzona jest wywiadem, w trakcie którego lekarz ustala ogólny stan zdrowia pacjenta, zapoznaje się z przebytymi i obecnymi chorobami, przyjmowanymi lekami, ewentualnymi uczuleniami. W niektórych sytuacjach konieczne jest odroczenie zabiegu do czasu konsultacji z prowadzącym lekarzem ogólnym.

Istnieje wiele wskazań do usunięcia zęba. Najczęściej występujące to:

  • znaczne zniszczenie tkanek zęba, niemożliwe do odbudowania metodami dostępnymi w stomatologii zachowawczej i protetyce,
  • znaczne rozchwianie zęba spowodowane chorobami przyzębia,
  • uraz, którego skutkiem jest złamanie korzenia zęba uniemożliwiające odbudowę protetyczną,
  • zaawansowany proces chorobowy zlokalizowany przy korzeniu zęba.

Po podaniu znieczulenia miejscowego i upewnieniu się, że jego działanie jest pełne, stomatolog odpreparowuje tkanki otaczające ząb i za pomocą kleszczy, delikatnymi, ale zdecydowanymi ruchami usuwa ząb. Odpowiednia technika pozwala na minimalne uszkodzenie otaczających tkanek, co jest warunkiem szybkiego gojenia. W niektórych sytuacjach zalecane jest szycie rany, co jest zabiegiem bezbolesnym.

W trakcie usuwania należy spodziewać się niewielkiego ucisku lub rozpierania, co związane jest z oparciem narzędzia o ząb i z wykonywanymi przez lekarza ruchami.

Po zabiegu bardzo ważne jest przestrzeganie dwóch prostych zasad:

  • tampon (opatrunek z gazy) usunąć po 15 – 30 minutach.
  • przez 2 godziny po ekstrakcji nie wolno jeść ani pić, a do końca dnia nie należy płukać ust oraz przyjmować gorących i/lub twardych pokarmów.

Nie obawiaj się ekstrakcji, a w razie jakichkolwiek wątpliwości i obaw podziel się nimi z lekarzem, który na pewno udzieli Ci wyczerpujących wyjaśnień.


Oferujemy również usługi leczenia zębów:

Leczenie próchnicy | Leczenie kanałowe | Leczenie zębów u dzieci

PolandEnglish