Profilaktyka zębów Gdynia Gdańsk

Umów się na wizytę

 

Gdynia-Redłowo – 58 66 222 66

Umów się na wizytę

 

Gdynia-Pogórze – 58 732 11 55

Gdańsk-Ujeścisko 58 718 43 43

Zapobieganie próchnicy

Lakowanie

smile_18Lakowanie (zwane także uszczelnianiem) polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach lakiem szczelinowym (uszczelniaczem bruzd).

Bruzdy i szczeliny, ze względu na swoją niekorzystną budowę, są miejscami, które ograniczają samooczyszczanie i oczyszczanie resztek pokarmu szczoteczką do zębów, a także ułatwiają rozwój bakterii, co sprzyja powstawaniu ognisk próchnicy już we wczesnym okresie uzębienia stałego.   Zabieg uszczelniania powinno przeprowadzać się jak najwcześniej po wyrżnięciu się zęba.

Pozwala to na kontynuowanie procesu dojrzewania zęba, a po całkowitym jego wyrżnięciu zmniejsza ryzyko próchnicy. Uszczelnia się trzonowce mleczne i stałe, zęby przedtrzonowe, a także zagłębienia górnych bocznych siekaczy stałych. Najbardziej zagrożone próchnicą są zęby szóste (pierwsze trzonowce stałe). Pojawiają się one ok. 6. roku życia – stąd potrzeba profilaktycznego ich lakowania. Tak zabezpieczone zęby kontroluje się co 6 miesięcy.

Tam, gdzie uszczelniacz wypadł lub uległ starciu, ponawia się lakowanie lub dokłada materiał, aby zwiększyć jego skuteczność.

Profilaktyka chorób przyzębia

Usuwanie kamienia ultradźwiękami

Skaling polega na rozkruszeniu i usunięciu kamienia oraz wypolerowaniu zębów do gładkości (polishing). Zabieg jest z reguły bezbolesny, w przypadku nadwrażliwych na zimno i dotyk szyjek zębowych, można podać znieczulenie.

Kamień rozkruszamy ultradźwiękami (drgania o wysokiej częstotliwości). Poza efektem zdrowotnym usuwanie kamienia i osadu powoduje, że zęby stają się jaśniejsze.
smile_10

Piaskowanie zębow

Ciemne osady na zębach tworzą się bardzo często na powierzchniach zębów, szczególnie tych trudno dostępnych dla zabiegów higienicznych.

Nie da się ich usunąć samą szczoteczką i pastą. Konieczne staje się profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym czyli tzw.piaskowanie.

Wykonujemy je specjalną końcówką stomatologiczną i piaskiem pod ciśnieniem. W ten sposób można usunąć osad ze wszystkich, nawet trudno dostępnych powierzchni zębów i okolicy zamków ortodontycznych.

Zabieg taki można stosować nie częściej niż 2 razy do roku.

PolandEnglish